ULUSLARARASI ALANDA ÇİN DİLİNE MERAK ARTIYOR

Çince yazının bundan 5 bin yıl önce keşfedildiği tahmin ediliyor. Günümüzde ise Çince, ülkenin tarihine dalıp, dünyada en çok konuşulan dillerinden biri olan bu dili anlamak için bir fırsat haline geldi.

(Tao Zihui / Beijing Review) – Rivayete göre, Çinlilerin atalarından Huangdi’nin bir veziri Cangjie, Çin’deki en eski resimyazıyı yaratmış. Gök tanrısı, Cangjie’nin çalışmasından duygulanmış ve onun adına bir “hububat yağmuru” yağdırmış. Bu yüzden 20 Nisan, Çin’in Ay Takvimi’ne göre 24 sezondan biri olan Guyu Sezonu olarak kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 20 Nisan’ı Çince günü olarak belirlemesi, Çincenin BM çalışmalarındaki kullanımını yaygınlaştırıyor. BM, 2010’da altı resmi dilden biri olarak Cangjie’nin yarattığı Çinceye katkılarını onurlandırmak adına 20 Nisan’ı Çin Dili Günü olarak seçti.

Kültür ve dil, kişinin kültürel kimliğinin en önemli yönlerini oluşturuyor. BM’nin 193 üye ülkesi var, ancak BM personelinin konuştuğu diller 193’ü geçiyor. Bu, birçok ülkenin çeşitli lehçeleri, bölgesel dilleri ve resmi dilleri olmasından kaynaklanıyor. Birden çok dilde iletişim kurma yeteneği, BM’nin temel ilkelerinden biridAltı resmi BM dilinin eşit kullanımını teşvik etmek için dil günleri oluşturuldu. Birleşmiş Milletler Eski Çin Dili Denetçisi Yong Ho, Beijing Review’e yaptığı açıklamada, bugün BM Çin Dili Günü’nün giderek Çin dili için uluslararası bir festival haline geldiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’in birçok dili benimsemesi sadece bir dil kutularından birini işaretlemekten ibaret değil. Bu aynı zamanda daha fazla karşılıklı anlayışa olan bağlılığı simgeliyor.

Çin Kitap Kulübü, geçtiğimiz yıllarda New York’taki BM Genel Merkezinde, dünyanın çeşitli diplomatlarına resim, hat sergileri, halk müziği gösterileri, çay sanatı gösterileri, konferanslar, Çin dilini ve kültürüne ilişkin bir dizi etkinlik düzenledi.

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), 25 Ocak’tan itibaren Çince’nin resmi olarak UNWTO’nun resmi dili haline geldiğini, artık uluslararası organizasyonlarda Çince kullanımı statüsünü iyileştirdiğini duyurdu. BM’nin Cenevre’deki ofisinde de (UNOG), Çin Dili Günü, bahar temalı bir video festivaliyle kutlandı.

UNOG Dil Hizmetleri Şefi Michelle Keating, Çin Medya Grubu’da verdiği demeçte her yıl ortalama olarak 70 yeni üyenin UNOG’daki Çince dil eğitim kurslarına kaydolduğunu belirtti.

ASEAN-Çin Merkezi Genel Sekreteri Chen Dehai festivalde yaptığı konuşmada içinde bulunduğumuz çağda uluslararası Çin dili eğitiminin, dünyanın farklı kültürleri arasındaki değişim ve karşılıklı öğrenmenin ilerlemesine katkıda bulunduğunu söyledi.

ÇİNCE’YE İLGİNİN NEDENİ

Gürcistan’ın Çin Büyükelçisi Archil Kalandia ise Çin dilinin Gürcistan’da hızla arttığını, Çince öğreniminin Gürcü öğrenciler arasında yaygınlaştığına işaret ederek “Bu bağlamda, Çin dili Gürcü eğitim sistemine de uyarlanmıştır. Çin dili, Çin’in eşsiz gelenek ve kültürünün kimliğini yansıtıyor ve potansiyel yeni keşiflerle dolup taşıyor. Çince öğrenip konuşabiliyorsanız, bu, dünyanın her yerinde size açık birçok kapınız olduğu anlamına geliyor” dedi.

Çince’ye ilginin artması, BM’nin savunduğu çok dilliliğin yanı sıra, Çin’in reformun ve açılmasından bu yana uluslararası konumunu yükseltip, artan ulusal gücünden kaynaklanıyor. Zelanda’nın Wellington kentindeki Queen Margaret College’da Çince öğretmeni olan Wan Lixin, dilin Yeni Zelanda’daki öğrenciler için nasıl fırsatlar yaratabileceğinden bahsetti. Pek çok öğrenci için Çin daha büyük bir aşama sağlıyor ve Çin dilini öğrenmek daha fazla olasılık getiriyor. Wan, Beijing Review’e verdiği demeçte, ” Bu dili biliyorsanız, insanların kültürünü, değerlerini, medeniyetini ve zihinlerini bilirsiniz. Çince’de ustalaşmak 1 milyarı aşkın insana erişmeniz anlamına gelir” dedi. Çin Eğitim Bakan Yardımcısı Tian Xuejun, şimdiye kadar toplamda 4 bini aşkın kolejle birlikte aralarında İngiltere, Rusya, Güney Afrika, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve Avustralya’nın da bulunduğu 70’ten fazla ülkede Çince dil öğretiminin ulusal eğitim sistemlerine resmen dahil edildiğini söylüyor.

Kar amacı gütmeyen profesyonel bir eğitim kurumu olan Dil Eğitimi ve İşbirliği Merkezi’nin (CLEC) 2017 istatistiklerine göre, Çin dışında 100 milyondan fazla insan Çince öğreniyor veya konuşuyor. Çin dilinde eğitimi düzenlemek için, Çin Eğitim Bakanlığı ve Eyalet Dil Komisyonu ortaklaşa olarak 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Uluslararası Çince Dil Eğitiminde Çince Yeterlilik Standardını (HSK) yayınladı. HSK’nın yeni standardı, eğitimin kalitesini ve sonuçlarını artırmayı amaçlıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.