Uygun fırsatları değerlendirin

Okulların kapanmasından bu yana hâlâ tatil yapamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Seyahat acentaları yurt içi ile yurtdışına yönelik fırsatlar sunmaya devam ediyor. Sunulan fırsatlara baktığımızda gidilecek bölge ve konaklanacak tesise göre değişmekle beraber, yurtiçindeki tatillerde kişi başı konaklamalar 156 liradan başlıyor.

Yurtiçinde konaklama fiyatları 372 hatta 400 liraya kadar çıkabiliyor. Yurtdışı tatil fırsatları arasında Avrupa ve gemi turları talep görmeye devam ediyor. Yunan Adaları’na yönelik gemi turlarında fiyatlar 299 Euro’dan başlıyor. Küba’ya yönelik gemi turlarında ise fiyatlar 2 bin 499 Euro’ya kadar çıkıyor.

Tatil fırsatlarına dahil olan gezilere baktığımızda büyük bir kısmının organize turlar olduğunu görüyoruz. Tatile organize turlarla gitmenin artı ve eksileri var. Bu işin artısı fiyatlarının uygun olmasının yanı sıra, size yeni insanlarla tanışıp, tur süresince yaşanan güzellik veya sıkıntıları paylaşma imkânı sunmasıdır. Bu tura sizin dışınızda başkaları da katılıyor. Yani organize tura katıldığınızda kişisel zamanınızla tercihlerinizden özveride bulunursunuz. Çoğunluğa ve programa uymak zorundasınız! Ama deneyim ve güzelliklere paylaşmanın keyfi de bir başka oluyor değil mi?

Belgeye dikkat!

Organize turlarda tur programı esastır.  Programın değiştirilmesi,  zorunlu haller dışında, ancak seyahat acentasının, rehberin ve tura katılanların hepsinin değişikliği kabul etmesiyle mümkündür. Tur esnasında keyfi ve kişisel davranışlarla programın gecikmesine neden olmaya çalışmayın. Rehberinize, yol arkadaşlarınıza ve kendinize eziyet etmemek için doğru karar verip, organize turlara katılmanızda yarar var.

Seyahat düzenlemek, 1618 sayılı TÜRSAB kanununa uygun bir faaliyettir. TÜRSAB üyesi olmayan kişi veya kurumların tur düzenlemesi suçtur. “Kaçak” değil sahte seyahat acentesi vardır. Sahte şirketten tur alırsanız, tüketici haklarınızı aramanız zor olacaktır. Bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız turu satın alacağınız seyahat acentasının görünür bir yerinde  “TÜRSAB-Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-  üyelik belgesi”  ile “seyahat acentası işletme belgesi” olup olmadığına bakın. Kapının dışında da pirinçten TÜRSAB levhası olmalı. Tam olarak emin olmak istiyorsanız TÜRSAB’ı 0212  259  84 04 nolu telefondan arayıp bilgi alabilir veya www.tursab.org.tr web sitesinden adresinden kontrol edebilirsiniz.

Sağlık sigortası

Özel sağlık sigortanız varsa, yurt dışında başınıza gelebilecek herhangi bir kaza veya hastalık halinde neleri kapsadığını araştırın. Mümkünse poliçenizi hırsızlık, bagaj kaybı veya hasarı gibi konuları da içerecek şekilde genişletin. Seyahat acentanızın sunduğu bir sigorta paketi olup olmadığını öğrenin. Seyahat acentalarının ve tur operatörlerinin bazıları, pek de pahalı olmayan ve gezinizi iptal etmeniz, ertelemeniz veya aniden geri dönmeniz gibi acil durumlarda sizi koruyabilen bir sigorta paketi önerebilir. Bu konuda bilgi almanızda ve koşulları iyice değerlendirmenizde yarar var. Bu türden seyahat sigorta paketleri çok önemlidir. Haftalık ya da iki haftalık turlar için toplam 20-30 ABD doları civarındaki bu sigortalar tavsiye edilir. Turunuzu satın alırken makbuzunuzu almayı unutmayın. Turun ödemesini nasıl yaparsanız yapın, verdiğiniz nakit veya senetler için mutlaka makbuz alın. Tura başlamadan önce, yazılı bir tur sözleşmesi yapılması ve bu sözleşmenin bir örneğinin tüketiciye verilmesi zorunludur.

Eve dönüş

Otel ya da gemiden ayrılırken ayrılış işlemlerinizi tamamlayıp ekstra harcamalarınızı ödeyin. Odanızdan  ayrılmadan önce odanızdaki tüm çekmece ve dolapları kontrol edin. Para, pasaport vb eşyalarınızı kontrol edin. Biletinizi,  pasaportunuzu  ve paralarınızı aldığınızdan emin olmadan hatta son bir kere daha kontrol etmeden lobiden ayrılmayın.  Gümrük işlemleri için hazırlıklı  olun. Kuralları öğrenin. Gümrükten nelerin geçirilmesinin yasak olduğunu bilin. Beraberinizdeki eşyalara gümrük vergisi tahakkuk ettirilmesini önleyin. Elinizde kalan dövize dikkat edin.

Seyahatiniz süresince yaşadığınız sorunlar oldu mu? Reklamasyon yani taahhüt edilen hizmet verilmeyip bir sizde memnuniyetsizlik yaratıldı mı? Memnuniyetsizliğinize  neden olan sorunları doğru belirleyiniz. Belirlediğiniz eksikliğin giderilmesini isteyin.  Eksikliği en kısa sürede seyahat acentanıza bildirin. Seyahat acentanızla görüşmeden tesisi terk etmeyin. Rahatsızlığınızı belgeleyin. Seyahatinizde size sunulan hizmetlerde bir eksiklik olduğunda turu reddetme, şikayet veya tazminat haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bunları sorgulayın

Seyahat acentasının hazırladığı tur programının veya sözleşmesinin gerçekte neler söylediğini iyice sorgulayın. Tur güzergâhınızda hangi turların,  müzelerin, ören yerlerinin, yemeklerin veya diğer hizmetlerin ödediğiniz ücrete dahil olduğu, hangilerinin ekstra ücret gerektirdiği açıkça yazılı mı? Hangi şehir/kasaba/ören yeri/müze görülüp ziyaret ediliyor?” Kafanızda soru işaretleri varsa seyahat acentanıza sorun ya da bu turu daha önce yapmış birisiyle konuşmak istediğinizi bildirin. Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu mutlaka sorun, emin olmadan karar vermeyin. Verilen sözlü yanıtların broşür veya kataloglarda yazanlarla çelişmesi durumunda geçerli olanın yazılı olanlar olduğunu unutmayın.

Yayınlandığı Tarih ve Yer: 11 Temmuz 2017, Posta Tatil Postası sayfasıYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.