Uzmanlardan gemi turları

Gemi turu düzenleyen firmalara tatilcilere önerilerini sorduk. Tur operatörü ve seyahat acentaları yetkilileri, Posta okurlarına gemi turları hakkındaki görüş ve önerilerini yaptı, biz de özetledik. Gemi turu düzenleyen tur operatörü ve seyahat acentalarının yetkilileri, bu aralar Akdeniz turlarının tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzak bölgelere yapılan ve süresi 12-15 günü bulan turlara katılmak isteyenlere ellerini çabuk tutup erken rezervasyondan yararlanmaları öneriliyor. Bu arada uzmanlar, 2018 gemi turu programlarının hazırlanmak olduğunu ve yakında açıklanacağını kaydediyor.

Akdeniz fırsatı

Bu aralar gemi turlarında mevsim ve cazip fiyatlardan dolayı Akdeniz rotasının tercih edilmesi gerektiğini belirten Karavan Cruises Direktörü Özgü Alnıtemiz şu bilgileri veriyor:  “Celestyal olarak Yunan Adaları’na 3-4 ve 7 gecelik turlarımız devam ediyor. 4gecelik turlarımız 250 Euro’dan başlıyor. Kış ayında ise Küba ve Jamaika’yı kapsayan 12 günlük Karayip turumuzda fiyatlar bin Euro’dan başlıyor. Tatilcilere ellerini çabuk tutup, bu turda uyguladığımız erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalarını öneriyorum.”

Çok yer görürler

Gemi turlarının tatilcileri yormadığını, daha ekonomik, daha kısa zamanda birçok yeri göre imkânı tanıdığını belirten Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aksungur, turları hakkında şu bilgileri veriyor: “Dubai & Birleşik Arap Emirlikleri ilk açıldığı ay olan Aralık ayında 8 günlük programlarda 599 Euro’dan satılıyor. 14 günlük Hint Okyanusu & Maldivler 1599 Euro’ya, 21 günlük Güney Amerika & Şili Buzul Fiyordu ise 2999 Euro’dan başlayan fiyatlarla oldukça makul rakamlardır.”

Erken rezervasyon yapsınlar

Tatilcilere gemi turu için erken rezervasyon yaptırmalarını öneren MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, görüşlerini şöyle açıklıyor: “Gemi seyahatlerinde ne kadar erken rezervasyon yapılır ise, tur program ücreti de o kadar ekonomik olur. MSC Cruises’un Akdeniz tur programları, sonbahar aylarında(Ekim-Kasım) 7 gecelik ve en uygun fiyatlı olan program 1.119 Euro’dan başlıyor. MSC Opera ile 14 gecelik Küba-Karayipler-Antiller programı ise 14 gece ve 2.699 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu seyahatte de Küba, Cayman Adaları, Honduras, Belize, Jamaika ve Meksika geziliyor.”

Sigorta yaptırın

Gemi seyahatleri dünyanın en güvenli seyahat biçimidir. Bunu yanı sıra, her sabah ayrı bir limana uyanıp değişik şehirler, adalar gezileceğinden, tam kapsamlı bir seyahat sigortası yaptırmakta yarar var. Uçuşlarınız esnasında bavulunuzun gecikmesi, seyahatinizde yaşayacağınız sağlık problemleri gibi konularda ekonomik anlamda seyahat sigortasının desteği son derece önemlidir. Gemi seyahatlerinde ekstra olarak tabir edilen cafe-bar ve restoranlardaki içeceklerin fiyatları pek çok Avrupa ülkesine kıyasla, son derece uygundur.

Turlara katılın

Gemiler limana yanaştığında, gidilen yeri gezilip görülmeye değer yerlerine ekstra turlar düzenleniyor. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen bu turlara katılırsanız, vardığınız limanları ayrıntılı olarak keşfedebilirsiniz. Şehirleri ille de ben gezeceğim diyenlerdenseniz. O zaman seyahate çıkmadan önce ayrıntılı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Ayrıntılı araştırmanız gezinizi daha anlamlı hale getirecektir. Uğrayacağınız limanlarda kalınan süreyi dikkate alarak, müze, ören yerlerini gezip, yemek ve alışveriş için doğru bir planlama yapabilirsiniz.

Yayınlandığı yer ve tarih: 26 Eylül 2017, Posta Gazetesi Tatil PostasıYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.