Vize için elinizi çabuk tutun

Paris’te yaşanan terör saldırısı, hem yılbaşı turları hem de Avrupa’nın vize vermesini yavaşlattı. Fransa’da gayrı resmi olarak başlayan yavaşlatma eylemi Avrupa ülkelerine de yayıldı. Özellikle yılbaşında tatil için Avrupa ülkelerinden birine ilk kez vize alacakların işi epey zorlaştı.

Türklerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vize alma işi tam da rayına girmek üzereydi. AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, vize serbestîsini hızlandırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını duyurmuştu. Bu konudaki ilerlemenin 2016 yılının bahar ayında kaydedilmesi planlanıyordu.

Vize kolaylığı konusu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyaretinde de gündeme getirildi. AB ülkelerine vize alma konusunda sıkıntılar yaşanıyordu. Nitekim geçen yıl AB ülkelerinin uyguladığı Schengen vizesine başvuran 813 bin 339 kişinin sadece 770 bini vize alabildi.

Vize zorluklarından sadece Türkler şikâyetçi değil. Avrupa’nın vize politikasını masaya yatıran ECTAA (Avrupa Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği) uzmanları, yürürlükte olan uygulamaların bölgeye her yıl 6 milyon turistin gelmesini engellediğini belirtti. Avrupalı turizmciler bu noktadan hareketle Schengen Bölgesi’ne dönük kısa süreli seyahatlerde daha esnek bir vize uygulaması getirilmesini önerdi.

Terör altüst etti

Tam da vize konusunda bu gelişmeler yaşanır ve herkes bir yumuşama beklerken, Paris’te meydana gelen terör saldırısı tüm hesapları altüst etti. Saldırıdan sonra vize verme konusunda AB ülkeleri arasında yumuşuma bir yana, ‘resmi’ olmayan bir yavaşlatma eylemi başlatıldı. Öyle ki, bazı ülkeler ortalama 3-5 günde verdikleri vizeyi onaylama sürecini 7 güne çıkardı.

Terör saldırısının yılbaşı turlarının yaklaşmakta olduğu bir dönemde gerçekleşmiş olması Türk turizmcileri endişelendiriyor. Bu endişe Türk turistler yılbaşında Disneyland, kayak turu, gece hayatı ve lüks alışverişi içeren, turizmcilerin de ‘klasik Avrupa üçlüsü’ diye tanımladıkları Fransa, İtalya ve Avusturya eksenindeki turları tercih etmesinden kaynaklanıyor. Konuştuğumuz turizmciler söz konusu ülkeler arasında resmi olmayan gayrı resmi vize vermeyi yavaşlatmaların yaşandığını belirtiyor.

Şartlar ağırlaştırılıyor

Tur Operatörleri Platformu Cem Polatoğlu “Resmi bir yavaşlatma yok. Ancak en ufak bir detayı bile artık istiyorlar. Örneğin, banka hesap cüzdanın aslı, müdürün imza sirküleri ve tüm sayfalara ıslak imza gibi. Bu durum eskiden 3 günde çıkan vizelerin süresini en az 5 güne çıkacağa benziyor” diyor.

Belçika ve Hollanda’nın vize işlemlerin iyice kastığını belirten Polatoğlu konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Diğer ülkeler henüz yoklama aşamasında. Bundan sonra ‘ilk vize alınan ülkeye girme Şartı’nın daha sıkı uygulanacağı söyleniyor. Yılbaşında Roma, Barselona, Madrid, Prag, Paris, Amsterdam gibi  ‘kapital şehirler’ diye adlandırdığımız şehirler satılıyor. Fransa satışlarımız düştü, iptal edenler de çıktı.”

Uzun vadede Avrupa vizeleri ve prosedürlerinin zorlaşacağı belirten Polatoğlu “İlk defa vize alacaklar için bu süreç çok daha zorlu geçecek gibi. Örneğin bu aralar ilk defa vize alacakların pasaportunu konsolosluğa göndermiyoruz bile.  Ya turunu iptal ediyoruz ya da vizesiz bir yere gitmeye ikna ediyoruz. Çünkü bu kötü günlerde alacağı bir RET ile ömür boyu Avrupa’ya giremeyebilirler” diyor.

Acele etsinler!

Shengen vizesi alma sürelerinde ülkeler arasında farklılıklar olduğunu vurgulayan Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin, “Örneğin İtalya 5-7 gün arasında vize verirken, Fransa İspanya, Avusturya gibi ülkeler özellikle yoğun sezonda 2-3 hafta hatta bir aydan önce vize vermiyorlar. Yunanistan’da ise bu süre yaz sezonunda bir aya kadar uzayabiliyor” diye ekliyor.

Yılbaşı tatilinin Perşembe gününe geldiğini, Perşembe gününden Pazar gününe kadar bir tatil oluştuğunu kaydeden Alptekin, “Çoğunlukla tek şehir yakın bölgeler tercih ediliyor. Roma, Prag, Viyana gibi turlarımız şimdiden dolmak üzere. Yılbaşında seyahat etmek isteyen ve vize ihtiyacı olanlar yılbaşı seyahatlerinden en az bir hafta önce pasaportlarını ve gerekli evraklarını konsolosluklara vermeleri gerekiyor. Konsoloslukların Noel tatili dolayısıyla bir iki gün kapalı olacaklarını da dikkate alarak vize işlemlerini hemen başlatmalarında yarar var. Ayrı bir bölüm olan vize departmanımız tatilcilerin işini ellerinden geldiğince kolaylaştıracak” diyor.

Belirsizlik var

Setur Turizm Müdürü Gökhan Dedeoğlu ise Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen terör saldırıları nedeniyle Fransa Konsolosluğu vize verme işlemlerini durdurduğunu, sürecin bundan sonra nasıl işleyeceği konusunda bir belirsizlik olduğunu kaydediyor.

Vizelerde kısıtlama yapılması, randevu tarihlerinin uzaması, daha fazla evrak istenmesi ve kısa süreli vizeler verilmesi gibi güvenlik önlemleri gelebileceğine dikkat çeken Dedeoğlu konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:  “AB ülkeleri için parmak izi sistemine geçildiği için; vize verme süresi randevu ve çıkış süresi ile birlikte ortalama 15 iş günü sürüyor. İtalya, Macaristan, Portekiz, Norveç, İngiltere vizelerinde VIP işlem var. Ekstra ücret ödeyerek vize 3-5 iş gününde sonuçlanabiliyor.  Randevu ve işlem süresi ülkelere göre değişkenlik gösteriyor.”

“Fransa’daki olaylardan dolayı vize süreçlerinde sorunlar yaşanabileceğini belirten Dedeoğlu açıklamaları şöyle sürdürüyor:  “Bundan dolayı ABD, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkeler tercih edilebilir. Yılbaşı döneminde tüm ülkelerde güvenlik önlemleri arttırılacaktır. Özellikle başka ülke üzerinden alınan Schengen vizesi ile diğer ülke girişine izin verilmeme riski vardır. Sorun yaşanmaması için muhakkak gidilecek ülkeden vize alınmasını ve ülkelerin vize başvurusu günü ve işlem süresine göre planlama yapılmasını tavsiye ediyoruz. Noel döneminde bütün Avrupa ülkeleri konsoloslukları 1 hafta boyunca kapalı olacağından, misafirlerimizin yılbaşı başvurularını Kasım’ın son haftasına kadar yapmalarını öneriyoruz. “

Vize verme işlemi uzadı

Ülkeler Ortalama vize onay süresi
Hollanda 5
Belçika 5
İtalya 7
Almanya 11
Fransa 15
İspanya 15
Avusturya 15
Yunanistan 21

Yayın yeri ve tarihi: Para Dergisi, 22 Kasım 2015Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.