Vizesiz gezip dolaşın

Tatil rahatlatıcı, keşif ve keşfetmeyi içeren bir eylemdir. Bu eylemin tadını alanlar sürekli yeni yerler keşfetmek istiyor. Gezginlerin bu taleplerini bilen turizmciler ise onlara sürekli yeni yerler bulmak zorunda kalıyor. Turizmcilerin bu aralar gezginlere vizesiz turları öneriyor.Türklerden vize istemeyen turistik yerler arasında gemiyle gidilen Yunan Adaları ilk sırayı alıyor. Tercihte ikinci sırayı ise Balkanlar alıyor. Bayram tatilinin uzun olabileceği beklentisi içinde olanlar ise yönlerini Uzakdoğu’ya çevirmiş durumda.

Mikanos eğlenceli

Gemi turlarının mutlaka uğradığı durakların başında gelen Mikonos, Yunan Adaları içinde ‘eğlence adası’ olarak biliniyor. Burası çılgın eğlenceleriyle dünya sosyetesini ve sanat âlemini cezbediyor. Gece hayatı, yel değirmenlerine karşı Venedik’i andıran ahşap balkonlu evler ve sokaklarda devam ediyor. Şık gece kulüplerini, dar taş sokaklarında dizili tasarım butiklerini gezginleri bekliyor. Gemiler yolcularına gece hayatını doyasıya yaşatmak için Mikonos’a akşam saat 7’de yanaşıp, gece yarısı 03.00 hareket ediyor.

Rebetiko’nun doğum yeri

Yunanistan’a tur yapan gemilerin yanaştığı en güzel adalardan birini de Siros oluşturuyor. Bu ada, mermer kaplı sokakları; ihtişamlı konakları, kiliseleri, Venedik tacirlerinden kalan yalılarıyla adeta açık bir sarayı andırıyor. Siros. Hermopolis ve Venedik mimarisinin izlerini taşıyan ada Rebetiko müziğinin de doğduğu yer olarak biliniyor. Limana indiğinizde sizi; büyük Avrupa kentlerindeki gibi koskoca bir meydan ve görkemli bir Belediye Binası karşılayacak. Agios Nikolaos Kilisesi ise tüm ihtişamıyla en tepeden Ada’yı kutsar gibi koruyor.

 

 

Savaş tünelleri

Seyahat acentaları vizesiz turlarda gezginleri aralarında Saraybosna’nın da olduğu birbirinden güzel yerlere götürüyor. Saraybosna turlarına katılanlar, Vrelo Bosne-Savaş Tüneli’ni görüyor. Daha sonra Saraybosna’nın su kaynağı Vrelo Bosne’yi ziyaret ediyor. İgman Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri’nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tüneli ve müzesi de görülmeye değer.

Mostar’da Osmanlı izleri

Mostar turunun en ilgi çeken yeni simge durumundaki Mostar Köprüsü’dür. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri’ne Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası’nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açıldı.

Budva’da gece hayatı

Karadağ’ın sahil kenti Budva, son zamanlarda yıldızı parlayan yerler arasında yer almaya başladı. Budva Adriyatik Denizi’nin en güzel tatil merkezlerinden biri olarak biliniyor. Dalmaçya’nın dantel kıyılarını tavaf etmek için konaklanmaması gereken çok şirin bir kasaba. Türklerin sevdiği kum plajları, tertemiz denizi, çok hareketli gece hayatı ile çekici ve bir o kadar da bize yakın. Sadece bir buçuk saat uçuş mesafesinde üstelik vize gerekmiyor. Surlarla çevrili, tarihi dokusu, Kotor gibi hiç bozulmadan korunmuş ortaçağ kale şehirlerine yakınlığı cazibesini daha da arttırıyor.

Belgrad’ın çeşitliliği

Sırbistan’ın başkenti Belgrad vizesiz seyahat edip, farklı yerel lezzetleri tatmak ve canlı gece hayatının keyfini sürmek isteyen Türkleri bekliyor. Belgrad, 1,5 saat gibi kısa sürede ulaşılması, Osmanlı’dan kalma görülmeye değer tarihi yerleri, kültür, festival ve eğlence konusunda sunduğu çeşitlilikten dolayı tercih ediliyor. Belgrad turları 3 ila 7 gece arasında değişiyor fiyatları ise 199 Euro’dan başlayıp, 499 Euro’ya kadar çıkıyor. Damat Ali Paşa’nın türbesi, Bayraklı Camii ve açık hava müzesi gibi hizmet veren Tuna Henri üstündeki Kalemegdan  (Belgrad Kalesi ) görülmeye değer.

Kiş Adası

İran’ın güneyinde Basra Körfezinde bulunan Kiş Adası,  İstanbul’a 4 saat uçuş mesafesinde bulunuyor. İranlılar burayı ‘ülkenin kalbine açılan kapı” olarak nitelendiriyor. Kiş dört mevsim eksilmeyen güneşi, altın kumsalları, vergisiz alışveriş imkânları tarihi ve doğal zenginlikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Dubai’ye de çok yakın olan Kiş Adası, Tahran’a 1.40, Meşhed’e 1.50, İsfahan’a 1.10, Kirman’a 1, Tebriz’e 1.45 saat, Şiraz ve Dubai’ye ise 45 dakikalık uçuş mesafesinde.  Denizi ve kumsalı Maldivleri aratmayan Kiş Adası,  AVM’lerinde vergisiz alışveriş imkânları da sunuyor.

Aslanların kenti

Ukrayna’nın Lviv kenti, ‘Aslanların Kenti’ olarak biliniyor. Svobody Meydanı’nda bulunan tarihi Opera binası 1897 yılında Neo-Rönesas tarzında inşa edilmiş. Mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanan bina, Avrupa’nın en güzel tiyatrolarından biri olarak kabul ediliyor. Binanın içinde çeşitli sanatçıların elinde çıkma heykeller bulunuyor. Binanın dekorunda birkaç kilo altın kullanılarak altın suyuna batırılmış objeler kullanılmış. Valova Sokakta Kahve Madeni Merkezi diye anılan binayı gezerken, kahvenin ülkeye geliş öyküsünü dinleyeceksiniz. Kahvenizi yudumlayıp, ev yapımı çikolatanızı da almayı unutmayın. Shevchenko Bulvarı’ndaki kafelerden birinde oturup etrafı gelip geçenleri izlemeye başlarsanız kendinizi mankenlerin yürüdüğü podyumda hissederseniz şaşırmayın…

Hong Kong’u görün

Çin anakarasına bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, Asya’nın en zengin ve güzel yerlerinden biri olarak biliniyor. Çin‘in güneyinde yer alan Hong Kong, gezginlere eğlenceli birkaç gün yaşatıyor. Hong Kong Disneyland ve Ocean Park gibi ünlü eğlence mekânlarının yanı sıra, gezip görülmeye değer birçok güzelliğe sahip. Bunlardan birini 554 metre yükseklikteki Victoria Zirvesi oluşturuyor. Şehrin en yüksek noktası olan ve kuşbakışı manzara sunan bu zirve en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri.  Hong Kong birbirinden ilginç tapınaklarıyla da gezginleri cezbediyor. Şehirdeki en eski tapınakların başında Man Mo Temple’i sayabiliriz. Kowloon Yarımadası’nda yer alan Nathan Caddesi  Hong Kong’un en önemli ve hareketli caddelerinden biri.

Vize istemeyen ülkelerden bazıları

Bazı ülkeler Türklerden vize istemiyor. Bunlardan bazıları şöyle sıralanıyor: Andorra, Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bosna Hersek, Brezilya, Endonezya, Fas, Fiji, Filipinler, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hong Kong, İran, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mauritius, Meksika, Singapur, Şili, Tayland, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Venezuela.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta (Tatil Postası, 1 Ağustos 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.