WTTC: Pandemi, turizmde 50 milyon kişinin işini riske soktu

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) CEO’su Gloria Guevara, pandemiye dönüşen COVID-19 salgınının turizm sektöründeki toplam istihdamın yüzde 12 ila 14’üne denk gelen 50 milyonu aşkın iş kaybına yol açacağını açıkladı.

Kurumun web sitesindeki duyurusunda, uluslararası turizm hareketlerinin üç ayı kaybedeceklerini bunun da kapasitelerinin yüzde 25’e denk geldiğini hatırlatan WTTC CEO’su Guevara şu bilgiyi verdi: “

WTTC Başkanı ve CEO’su Gloria Guevara şunları söyledi: “Rakamlarımız, mevcut COVID-19’un Seyahat ve Turizm sektörü üzerindeki keskin etkisini gösteriyor. Küresel çapta sektörde 50 milyona kadar işin risk altında olduğunu düşünüyoruz. Kaybedilebilecek 50 milyon işin yaklaşık 30 milyonunun Asya’da, yedi milyonunun Avrupa’da, beş milyonunun Amerika’da ve geri kalanının diğer kıtalarda olacağını tahmin ediyoruz.”

Mevcut durumun seyahat endüstrisinde üç aylık kayba işaret ettiğine belirten Guevara “COVID-19 salgını, bir bütün olarak sektöre, içinde çalışanlara ve devam etmek isteyenlere açıkça önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Seyahat ve turizm bu zorluğun üstesinden gelme gücüne sahiptir. Sektörü çevreleyen anlaşılır endişe için gerekli tüm önlemleri alıp, daha güçlü ve daha sağlam ortaya çıkacağına inanıyorum.”

Turizm endüstrisinin dünya GSYİH ve istihdamın yüzde 10’unu oluşturduğunu vurgulayan Guevara, tüm hükümetlerin hızlı bir iyileşme için uygulayacakları güçlü politikalarına destek vereceklerini belirtip hükümet ve sektör temsilcilerine önerilerini şöyle sıraladı:

1-Seyahati kolaylaştırın. Mümkünse vizeleri kaldırın veya basitleştirin. Maliyeti düşürün ve uygun olduğunda işlem sürelerini iyileştirin. Kesintisiz ve güvenli seyahat için teknolojiyi daha verimli kullanın.

2-Engelleri kaldırın- liman ve havaalanlarında oluşan baskıyı hafifletmek için gereksiz bariyerleri kaldırın veya gevşetin. Mevcut kısıtlamalara sahip bazı ülkelerde endüstri için esnek çalışma vizesi uygulayın.

3-Maliye politikalarını kolaylaştırın– seyahat masraflarını artıran gezginlerin vergilerini azaltın veya kaldırın. Örneğin dünya çapındaki liman veya havayolu vergilerini gevşetin.

4-Teşvikleri uygulamaya koyun. Özellikle olumsuz etkilenen şirketler için işlerini devam ettirmelerini sağlamak amacıyla teşvikler sağlanması onları rahatlatacaktır.

5-Destinasyonları destekleyin- Bütçeleri artırın ve destinasyonlarda tanıtım, pazarlama ve ürün geliştirmeye kaynak ayırın. Ziyaretçileri tekrar karşılamaya hazır olun.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.