WUHAN VE BATI DÜNYASI AYNI ANDA PARTİ YAPIYOR

Çin’de 1 Mayıs Emekçi Bayramı nedeniyle 5 günlük tatil devam ediyor. Ülkede COVID-19 durumunun kontrol altına alınması ve tedbirlerin sürdürülmesi sayesinde turizm canlandı.

(CRI Turk) –Tatilin Tatilin ilk günü olan 1 Mayıs’ta ülke genelinde demir yolu, kara yolu, su yolu ve hava yoluyla taşınan toplam yolcu sayısı 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 119,2 artışla 58 milyon 267 bini aştı. 2 Mayıs’ta ülke genelindeki toplam yolcu sayısı 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 127,2 artışla 51 milyon 586’yı buldu.

İlk vakanın görüldüğü Wuhan’da 1-2 Mayıs günlerinde Çilek Müzik Festivali düzenlendi. Etkinliğin ilk gününde hava sıcaktı ve partiye gelenler Çin’in orta kesiminde yer alan bu şehirde en sevdikleri şarkıcıları sahnede gördü. Dans edip eğlendiler.

Geçen yıl, salgın önleme ve kontrol ihtiyacı nedeniyle Çilek Müzik Festivali çevrimiçi olarak düzenlendi. Bu yıl etkinlik fiziksel şekilde düzenlendi ve müzikseverler sahnenin keyfini yeniden yaşadı.

Festivalin organizatörü Reuters’e yaptığı açıklamada “Seyirci sayısını kısıtladık ve 1 Mayıs gününde yaklaşık 11.000 seyirci katıldı. Bunun dışında her bir alt sahne arasında bir sınır oluşturduk ve güvenlik personeli her bölgede insan sayısını kontrol etti. Bazı izleyiciler maske takar, çoğu insan takmadı” ifadelerini kullandı.

BAŞKENTE ÇİLEK FESTİVALİ

Wuhan’da müzik festivalin gerçekleştirildiği ilk gün, birçok Avrupa ülkesinde kapanma karşıtı gösteriler gerçekleştirildi. Belçika’nın Brüksel kentinde kapanma karşıtı bir parti düzenlendi, ancak bu yasadışıydı. Polis ve siviller yine çatıştı.

Reuters’ta dün yer alan iki makale, dünyanın doğusu ve batısında aynı anda gerçekleşen iki “partiyi” yansıtıyordu.

Reuters’ın Wuhan’da parti yapılmasıyla ilgili Twitter haberinin altında, bir internet kullanıcısı, “Ne güzel onlar böyle muhteşem bir zaman geçiriyorlar fakat bizim ABD’deki sahneler çok az çalışıyor.” diye yazdı. Diğer bir internet kullanıcısı, “Haberde şöyle bir sinyal verildi: Davranışınızı kısıtladıktan buna benzer partiler yapabilirsiniz” yorumunu bıraktı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.