Wuhan’da 10 günde inşa edilen hastane hizmete girdi

Yeni tip coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Wuhan’da, yaklaşık 10 gün önce inşasına başlanan prefabrik hastane bugün hastaları kabul etmeye başladı.

Huoshenshan adlı hastanedeki tedavi çalışmalarını Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesinde çalışan bin 400 sağlık personeli yürütecek. CRI’nin haberine göre, bin yatak kapasitesine sahip hastane, yoğun bakım üniteleri, ağır ve hafif semptomlara sahip hastalar için tedavi bölümleri, enfeksiyon kontrolü ve testi bölümleri ile özel tedavi ve radyoloji servislerinden oluşuyor.

Yeni coronavirüs salgınından en ağır şekilde etkilenen Wuhan kentinde, bin yataklı Huoshenshan hastanesi ve bin 500 yataklı Leishenshan hastanesinin inşasına 23 Ocak’ta başlandı. 7 binden fazla işçinin 10 günlük çabaları sonucunda ilk önce Huoshenshan hastanesinin inşası tamamlandı. Yüzde 65’i tamamlanan Leishenshan hastanesinin ise yatak kapasitesi bin 600’e çıkarıldı. Hastanenin 5 Şubat’ta (yarın) hizmete girmesi bekleniyor.

Yeni coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Wuhan’da, yaklaşık 10 gün önce inşasına başlanan prefabrik hastane hastaları kabul etmeye başladı. Huoshenshan adlı hastanedeki tedavi çalışmalarını Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesinde çalışan bin 400 sağlık personeli yürütecek.

Bin yatak kapasitesine sahip hastane, yoğun bakım üniteleri, ağır ve hafif semptomlara sahip hastalar için tedavi bölümleri, enfeksiyon kontrolü ve testi bölümleri ile özel tedavi ve radyoloji servislerinden oluşuyor.

Hastanenin inşa videosunu izlemek için lütfen tıklayınızYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.