Wuhan’ın yeniden açılması Çin ekonomisine güven kattı

Çin’de COVID-19 salgınıyla mücadele çalışmalarında ilk aşamada zafere ulaşılırken, sosyal ve ekonomik düzende toparlanma da hızlanıyor.

CRI Haber Merkezi’nden Xu Yanqing’in yorumunu özetliyoruz. Uluslararası toplum tarafından sorulan ve Çin’in bu yıl öngörülen ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşması konusundaki güvenin nereden geldiğine dair sorulara bir hafta önce karantina uygulamalarının kaldırıldığı Wuhan cevap veriyor.

Wuhan kentindeki önemli ticaret ve alışveriş merkezleri 30 Mart’ta yeniden hizmete açıldı. Kentin en işlek caddelerinden Hanjie’deki mağazaların yüzde 80’inden fazlası müşteri kabul ederken, caddedeki insan sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor.

Tüketim performansı, Çin’de son 6 yıldır ekonominin birinci itici gücü olarak doğrudan ekonominin karnesi niteliğinde. Salgının tüketim ve hizmet gibi çeşitli işletmelere getirdiği etkilerin asgariye indirilmesi ülke ekonomisi için önemli bir görev.

Çinli işletmelerin salgının önlenmesi ve kontrolü çalışmalarını sürdürürken, kendi kendini onarmak için de çaba harcadığı görülüyor. Mesela Wuhan’daki yeme ve içme işletmeleri teslimat hizmeti gibi faaliyetlerle satışlarını arttırmaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra perakende işletmeleri de online satışlara yönelerek iyi sonuçlar elde ediyorlar.

Bununla beraber, Wuhan Belediyesi merkezi hükümetin yardım ve destek önlemleri temelinde vergi ve işlem ücretlerinde indirim ile finansal destek gibi önlemlerle KOBİ’lerin gelişimine destek verdi. China UnionPay Wubei şubesi 15 Mayıs’tan bu yana 20 milyon yuan değerinde tüketim teşvik kuponu dağıttı.

Wuhan, Çin ekonomisi için en kadar önemli? Çin’in iç kesimindeki en önemli kentlerden biri olarak, Wuhan geçen yıl gayri safi yurtiçi hasıla bakımından Çin’in bütün kentleri arasında sekizinci sırada yer aldı. Otomobil imalatı alanında Çin’de önemli bir konuma sahip olan Wuhan, Çin’de ve hatta dünyada en yoğun elektronik ve bilişim endüstrisi üssüne sahip. Wuhan, otomotiv ve elektronik gibi sektörlerin yurt içinde ve hatta küresel endüstri zincirlerinde istikrarının korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Çin’de büyük ölçekli sanayi işletmelerinin yüzde 98,6’sı 28 Mart itibarıyla işleyişlerini yeniden başlattı. Önemli dış ticaret işletmelerinin yüzde 76’sının üretim kapasitesi de 9 Nisan’da yüzde 70’e ulaştı. 10 Nisan itibarıyla da KOBİ’lerin yüzde 80’i yeniden işbaşı yaptı.

Çin’in dünya ekonomisine yönelik katkısı son yıllarda yüzde 30’a yakın bir seviyede seyrediyor. Çin’in salgını diğer ülkelerden daha erken kontrol altına alması ve işletmelerin işleyişini yeniden başlatmasını hızlandırması, şüphesiz ki küresel salgınla mücadelenin devam etmesine ve endüstriyel zincirin istikrarının korunmasına destek verecek.

Salgın sınamasını atlatan Wuhan, “yeniden başlatma düğmesine” basarak, Çin ekonomisinin yeniden canlanmasına katkı sağlıyor. Krizleri dayanışmayla fırsatlara dönüştürebilen Çin, yıllık ekonomik ve toplumsal gelişim hedeflerine ulaşma güvenine ve kapasitesine sahip. Çin bununla birlikte küresel ekonomik büyümeye de güven ve güç katmaya devam edecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.