Xinjiang 2019’da 213 Milyon Turist Ağırladı

13. Beş Yıllık Plan (2016-2020) döneminde Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde turizm gelişimi güçlü bir şekilde yürütüldü.

Kırsal turizm, buz ve kar eğlenceleri ve aile oteli gibi turizm şekilleri hızla gelişti. 2019’da Xinjiang’da toplam 213 milyon yerli ve yabancı turist ağırlandı ve turizm geliri 363,2 milyar RMB’ye (51,89 milyar ABD Doları) ulaştı.

2020 Xinjiang Kış Turizm Tanıtım Konferansı başkent Beijing’de düzenlendi. Xinjiang’ın zengin kültür ve turizm kaynakları tanıtıldı.

Bu yıl yeni koronavirüs (Covid-19) salgını bağlamında Çin’de çifte dolaşım teorisi uygulanıyor. İç dolaşım güçlendirmek için iç turizm pazarı genişletiliyor. Söz konusu tanıtım konferansının düzenlenmesi, turizm yoluyla Xinjiang’ın kalkınmasını ve kış turizmini ısınmasını hızlandırıyor.

Öte yandan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm Departmanı Müdür Yardımcısı Ma Xuguo, Xinjiang ve Beijing’in kültür turizm ürünlerinin hem farklı hem de ilişkili ve büyük bir pazar iş birliği potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek, iki yer arasında kültür ve turizm temaslarının artırılmasını ümit ettiğini kaydetti.

Son günlerde Chengdu gibi diğer kentlerde de Xinjiang’ın turizm kaynaklarını tanıtma etkinlikleri gerçekleştirildi. (Kaynak: http://tr.chinaxinjiang.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.