Xinjiang’da köy kooperatifleri inşası hızlanıyor

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde köy kooperatiflerinin sayısının 2019 sonu itibariyle 26 bin 424’ü bulduğu, bu sayının 2010 yılında sadece 3 bin 652 olduğu belirtildi.

Xinjiang Tarım ve Köy İşleri İdaresi’nden verilen bilgilere göre, 2010-2019 yıllarında Xinjiang’daki köy kooperatiflerinin sayısı yıllık ortalama 2 bin arttı. Buna göre her köyde yılda ortalama iki veya üç kooperatif kuruldu.

Xinjiang’da köy kooperatiflerinin faaliyet gösterdikleri alanlar, geleneksel tarım ve gıda, pamuk, makine üretiminden el sanatları, turizm ve e-ticaret gibi sektörlere kadar genişledi. Köy kooperatifleri Xinjianglı köylülerin yoksulluktan kurtulmasına mesnet sağlayan istikrarlı bir geçim kanalı haline geldi.

Beidou sistemine dayalı baz istasyonu da kuruldu

Öte yandan Xinjiang’da elektrik alanında kullanılacak Beidou navigasyon sistemine dayalı ilk baz istasyonu, 4 Temmuz’da bölgenin merkezi Urumçi’deki Henandonglu 110 kilovat trafo merkezinde resmen hizmete girdi.

Beidou konum belirleme sistemine bağlı olan baz istasyonu, Xinjiang’da elektrik sektörüne yüksek doğruluklu konum belirleme ve acil haberleşme gibi hizmetler sağlayacak.Xinjiang elektrik şebekesi kapsamındaki projelerin çoğu ücra bölgelerde veya dağlık alanlarda yer alırken, haberleşme sinyalleri nispeten zayıf durumda.

Xinjiang’da yıl sonu itibarıyla 127 baz istasyonunun inşası tamamlanacak. İstasyonlar, gelecekte insansız hava araçlarının kontrolü, akıllı navigasyon ve jeolojik araştırma gibi alanlarda da kullanılacak. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.