Xinjiang’da  yönetim kadrosunun yüzde 10,63’ü kadınlardan oluşuyor

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kadınlar Federasyonu Başkanı Aynur Mehsut, kadınların sosyal ve ekonomik kalkınmaya aktif olarak katıldığını, kamu yönetiminde sayılarının da arttığını söyledi.

Mehsut yaptığı açıklamada, 2018 yılı itibarıyla Xinjiang’da il düzeyindeki yönetim kadrosunun yüzde 10,63’ünü kadınların oluşturduğuna işaret etti. Bu oran ilçe düzeyindeki yönetim birimlerinde yüzde 14,69’u, nahiye düzeyindeki yönetim birimlerinde ise yüzde 20,47’yi buluyor.

2017-2018 yıllarında Xinjiang genelinde yeni istihdam edilen kişilerin yüzde 47,62’sinin kadın olduğunun altını çizen Mehset, çeşitli etnik gruba mensup daha çok sayıda kadının, bölgedeki sosyal ve ekonomik kalkınma çalışmalarında önemli rol oynadığını söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.