Yapay Zeka’dan Selfie ile Kalp Hastalığı Teşhisine Destek

Çinli tıp uzmanları, bilgisayar bilimcileriyle işbirliği içinde, yüz görüntüsünden koroner arter hastalığını teşhis edebilecek yapay zekâ (YZ) destekli teknolojiler geliştiriyor.

Son yıllarda yapay zeka destekli uygulamalar, tıbbi görüntülerin yorumlanması, elektrokardiyogram analizi ve hayati belirtilerin takibi gibi günlük klinik faaliyetlerde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Son çalışmada Çinli araştırmacılar, yüz görüntüleri aracılığıyla koroner arter hastalığı taramasında YZ kullanımının mümkün ve uygulanabilir olup olmadığını inceledi.

Yüz görünümü, uzun süredir kardiyovaskiler risk göstergesi olarak tanımlanıyor. Erkek tipi saç dökülmesi, kulak memesi kıvrılması, ksantelazma (göz kapaklarının kenar ya da üzerinde sarımsı yağ birikmesi) ve cilt kırışması, temel öngörücüler arasında yer alıyor.

Çin Ulusal Kardiyovasküler Hastalıklar Merkezi ve Tsinghua Üniversitesi’nden uzmanlar, önce 5 bin 798 Çinli hastayı araştırma için kayıt altına aldı. Katılımcılar kalp görüntüleme testlerinden geçti; ayrıca yüz fotoğrafları çekilen bu kişiler sosyoekonomik statüleri, yaşam tarzları ve tıbbi geçmişleriyle ilgili anket sorularını yanıtladı.

Sonrasında hastaların verilerini temel alan bir YZ algoritması geliştirildi ve düzenlendi. Algoritma Çin genelindeki dokuz hastaneden alınan bin 13 başka hastanın yüz görüntüleriyle test edildi.

European Heart Journal’da yayımlanan sonuçlara göre, hassasiyet derecesi yüzde 80, özgüllük derecesi yüzde 54 olan algoritma, koroner arter hastalıklarında kullanılan geleneksel öngörü modelinden daha iyi performans gösterdi. (Kaynak: China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.