Yasadışı yaban hayvan ticareti yasaklandı

Çin’de yılda bir kez yapılan ve İki Toplantı etkinliğinde, yasadışı yaban hayatı ticaretini tamamen yasaklaması ve vahşi hayvan yeme kötü alışkanlığını ortadan kaldıracak karar kabul edildi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, yasadışı yaban hayatı ticaretinin yasaklanma kararının ÇKP Genel Sekreteri Şi Jinping’in talimatları doğrultusunda alındığını açıkladı.

Li, insanların yaşamlarını ve sağlığını koruma kararının titizlikle uygulanmasını, kararın toplumun büyük endişelerini ortadan kaldırdığını belirterek “Halkın ve ekolojinin güvenliğinin korunması için yasal bir garanti sağlandı. Bu karar ülkenin imajını iyileştirmeye de yardımcı olacak” dedi.

Açılan davalar

Kararın alınmasından sonra Çin’de yaban hayata zarar veren toplam bin 749 kişi hakkında dava açıldı. Halkın Savcıları, Ocak ve Mart ayları arasında bu tür suçlara karıştığı iddia edilen 400 şüphelinin tutuklanmasını onayladı.

Tutuklamaların yüzde 44’ünü nesli tehlike altında olan yaban hayvanlarının yasadışı satın alınması, satılması, yerlerinden edilmesiyle ilgili suçları kapsıyor. Ülkenin en üst organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin aldığı kararın halk sağlığının yanı sıra, biyolojik ve ekolojik dengenin yerli yerine oturmasında etkile olacağı belirtiliyor.

Çin’in tüm hayvan çiftliklerine yaban hayatının koruma altına alındığı, yabani hayvan avlama ve satışının yasaklandığı duyuruldu. Duyuruda ayrıca yasak kararının özel çiftliklerde yetiştirilen kara ve denizde yaşayan tüm vahşi hayvanların tüketimini kapsadığına da dikkat çekiliyor. Bu hayvanların pazarlarda ve internet üzerinden yasadışı ticaretini yapanlar da cezalandırılacak. (Kaynak: China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.