Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere mi satılıyor?

Çinli China Merchants Expressway, CMU, Zhejiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway firmalarından oluşan 688.5 milyon dolar sermayeli konsorsiyum Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapım ve işletmesinden sorumlu olan IC İçtaş’ın yüzde 51’ni alıyor.

İtalyan Astaldi’nin, 3. Boğaz Köprüsü ve Marmara Otoyolu Yatırım hissesinin IC İçtaş’a devri için Rekabet Kurulu’na başvurmasıyla yakın zamanlarda Çinli Jiangsu Expressway Co. tarafından da bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Jiangsu Expressway ve aralarında Zhejiang Expressway ie China Merchants Expressway’in de yer aldığı ortakları yurtdışı satın alma için birimler kuracak. Hong Kong’da kurulması öngörülen bu birimler Türkiye’de bir inşaat şirketinin yüzde 51’ni satın almayı planlıyor.

Jiangsu Expressway’in Hong Kong Borsası’na yaptığı bildirim sonucu bazı ayrıntılar netleşti. Buna göre Çinli firmalar China Merchants Expressway, CMU, Zhejiang Expressway, Jiangsu Expressway, Scihuan Expressway ve Anhui Expressway’in kurduğu konsorsiyum Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşaat ve iletmesinden sorumlu olan IC İçtaş’ın yüzde 51’ni satın almayı hedefliyor.

Bu amaçla firmalar kurdukları konsorsiyuma 31 Aralık tarihine kadar 688.5 milyon dolarlık sermaye aktaracak. Yüzde 31 ile China Merchants Expressway konsorsiyumun en büyük ortağı olacak. Yapılan açıklamada görüşmelerin ne aşamada olduğu veya hisse değeriyle ilgili bilgi yer almıyor. (Gazeteler)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.