Yılın ilk yarısında Çin’de 5 milyon kentsel istihdam yaratıldı

COVID-19 salgınının kontrol altına alınmasının ardından Çin piyasasında istikrarlı bir toparlanma yaşanırken, yılın ilk yarısında kentsel alanlarında toplam 5,64 milyon yeni iş imkanı yaratıldı.

Sosyal Güvenlik Bakanlığının  insan kaynakları yöneticisi Zhang Jinan, 10 Ağustos’ta hükümetin, Mayıs ayından bu yana her yıl artan işe alım talebini artırmak için politika desteğini sürdüreceğini söyledi.

Salgınla birlikte Şubat ayında kentsel alanlarda sadece 390 bin yeni iş kaydedilirken, yeni iş arayan kişi sayısı ise 1 milyon civarına ulaştı.

Zhang, işe alım talebi arttıkça kentsel alanlarda araştırılan işsizlik oranının da düştüğüne dikkat çektikten sonra “Kentsel alanlarda ankete katılan işsizlik oranı Şubat ayında yüzde 6,2’ye ulaştı. Ancak ikinci çeyrekte kademeli olarak düştü ve Haziran ayında yüzde 5,7 oldu. Mayıs ayında işe alım talebinde yıllık bazda yüzde 2’lik artış oldu” diyor.

Yılın ilk yarısında, ülke çapındaki işletmeler 576.9 milyar yuan (82.8 milyar $) bağış, işsizlik sigortası ödemekten muaf tutularak, 43.1 milyar yuanlık ödemelerini ertelemelerine izin verildi.

Özel önlemler alınıyor

Zhang, “İlgili politikaların geçerlilik süresinin uzatılmasıyla, işletmelerin bu yıl toplam 2 trilyon yuan’dan fazla mali yükten muaf tutulması bekleniyor. Göçmen işçilerin ve yoksulluk çekenlerin istihdamını artırmak için bazı özel önlemler alınıyor” diye ekledi.

Bahar Şenliği döneminde uygulamaya konulan salgın kontrol önlemleri nedeniyle evde mahsur kalan 6 milyonu aşkın göçmen işçi, hükümetin düzenlediği “noktadan noktaya geziler” sayesinde işine döndü.

Zhang, Haziran ayının sonunda, yoksulluktan muzdarip olarak listelenen 28,3 milyondan fazla insanın memleketlerini iş için terk ettiğini belirterek “Bununla birlikte, özellikle üniversite mezunlarının bu ay iş piyasasına girmesinden bu yana, istihdamı dengeleme görevi birçok belirsizlikle birlikte zor da olsa devam ediyor” dedi.

Devlet Çalışma Raporuna göre,  ülkede 2020’de 9 milyondan fazla yeni kentsel istihdam yaratılması ve ankete katılan kentsel işsizlik oranını yüzde 6 civarında tutulması hedefleniyor. Geçen belirlenen hedefin 2.5 milyon üstünde toplam 13,5 yeni iş imkanı yaratıldı. (Kaynak: China Daily)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.