Yüksek çözünürlüklü optik uzaktan algılama uydusu fırlatıldı

Çin, Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş-4B taşıyıcı roketiyle bir yüksek çözünürlüklü optik uzaktan algılama uydusu fırlattı. Uydu planlanan şekilde yörüngeye yerleşti.

Aynı misyonda, uzay alanında bilimin yaygınlaştırılması amacıyla Xibaipo adlı bir uydu da fırlatıldı. Fırlatılan optik uzaktan algılama uydusu, esas olarak Çin’in kendi toprakları ve çevresindeki alanlardan yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesi çalışmalarının yanı sıra, doğal kaynaklar, acil durum yönetimi, tarım ve kırsal bölgeler, ekolojik çevre, konut inşaatı ve ormancılık gibi alanlarda hizmet verecek.

Aynı fırlatmada gönderilen Xibaipo uydusu ise yerden uzaktan algılama ile görüntü ve ses verilerinin transferi gibi popüler bilim amaçlı deney faaliyetleri gerçekleştirerek, uzayla ilgili popüler bilim eğitimini yaygınlaştırma görevinde bulunacak. Söz konusu fırlatma, Uzun Yürüyüş taşıyıcı roketlerinin gerçekleştirdiği 337. fırlatma olma özelliği taşıyor. (Kaynak:criturk.com )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.