Yunanistan kapılarını 29 ülkeden turistlere açıyor

Yunanistan hükümeti, koronavirüs pandemisinden kaynaklanan finansal hasarların bir kısmını azaltmak amacıyla, 15 Haziran’dan itibaren 29 ülkeden turist kabul edeceği açıkladı.

Ajanslardan derlediğimiz bilgilere göre, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Almanya, Danimarka, İsviçre, Estonya, Japonya, İsrail, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Letonya, Lübnan, Yeni Zelanda, Litvanya, Malta, Karadağ, Norveç, Güney Kore, Macaristan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Finlandiya’dan turistler kabul edilecek.

Yunanistan Turizm Bakanlığı, söz konusu ülkelerden gelen yolcuların Yunanistan’a ve Atina’ya ve kuzeydeki Selanik şehrine doğrudan uçuşlarla Yunanistan’a girebileceğini söyledi . Bakanlık, listenin 1 Temmuz’da diğer ülkeleri de içerecek şekilde genişletileceğini söyledi.

Bakanlık, bu ülkelerden gelen ziyaretçilerin örnek koronavirüs testine tabi tutulabileceğini söyledi. Yunanistan, enfeksiyonları sınırlayan bir hamle olan koronavirüs salgınının başlarında bir giriş-çıkıy yasağı uyguladı. Ülkenin şimdiye kadar toplam 175 ölümü ve 2.900’ü aşkın virüs vakası var. Popüler tatil yerleri olan Yunan adalarının büyük çoğunluğunda hiçbir vaka tespit edilmedi.

Yürürlükteki güvenlik önlemleri, oteller ve tatil köyleri için kapasite sınırlarını, her bir doktorun atanmış bir doktora sahip olmayı içeriyor. Adaların çoğu bölgesel hastanelerde tedavi tesislerini iyileştiren Sağlık Bakanlığı ile yakın temas halinde. Turizm ve ilgili hizmet sektörü, Yunan ekonomisinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu yüzden hükümet bu yıl turizm sezonunu kaybetmek istemiyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.