Aydın Dinçer : Zengin maden rezervlerine sahibiz

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye’nin maden ihracatının yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Çin’in dünyadan toplam 2 trilyon dolarlık ithalat yaptığını belirten Dinçer, “Çin’e ihracatımız 1,6 milyar dolar civarında. Çin’e yaptığımız maden ihracatı ülkenin toplam ithalatı içerisinde çok küçük bir paya sahip” diyor.

Türkiye’nin dünyada üretilen 90 çeşit maden türünün 80’ine sahip olduğunu vurgulayan Dinçer konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Madenler açısından oldukça zengin rezervlere sahibiz. Çin’e yaptığımız 700 milyon dolarlık maden ihracatımızın ilk sırasını mermer ve traverten oluşturuyor. Maden ihracatının yaklaşık yüzde 32’sini Çin’e yapıyoruz. Çin’de işlerin yavaşlaması maden sektörünü olumsuz etkiliyor.”

İki ülke arasında özel bir anlaşmayla standartların belirlenip, seyahatlerin bir an önce açılmasının faydalı olacağını ifade eden Dinçer açıklamalarını şöyle devam ettirdi: “Ticaret Bakanlığımızın ticarette yerel paraların kullanılması yönündeki çalışmaları destekliyoruz. Çinli yatırımcılarla Türkiye’de ortak sanayi tesisleri kurabileceğine inanıyoruz. Böyle bir yapılanma olursa, Çin’e ihracatın yanı sıra, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle zenginleştirilmiş maden ürünlerini ortaklaşa üretip dünyaya satabiliriz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.