BeiDou navigasyon sistemi insanlığın hizmetinde

Çin’in Beidou-3 ailesine ait son uydunun Haziran ayında fırlatılmasıyla, Beidou navigasyon uydu sistemi tamamlanacak. Dünya ülkelerinin yarıdan fazlası da küresel navigasyon sistemi BeiDou’yu kullanacak.

Çin BeiDou Uydu Navigasyon Sistemi Projesi başmühendisi Yang Changfeng Beijing’de yaptığı açıklamada, BeiDou sisteminin son uydusunun Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’ne getirildiğini ve Haziran ayında fırlatmanın gerçekleştirileceğini belirtti.

Aynı zamanda Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi üyesi olan Yang ÇHSDK yıllık toplantısına katılıyor. Yang, BeiDou sisteminin ulaşım, nakliyat, tarım, balıkçılık, felaketle mücadele gibi alanlarda kullanıldığını, sistemin özellikle Covid-19’la mücadelede önemli rol oynadığını belirtti.

İstatistiklere göre, Çin’deki cep telefonlarının yüzde 70’ten fazlası BeiDou sisteminin hizmetlerinden faydalanıyor. Başmühendis Yang, dünyanın BeiDou sisteminden faydalanması için farklı sistemler arasında eşgüdüm çalışmasını güçlendirdiklerini kaydetti.

Yang, Çin’in BeiDou sisteminin dünyaya ve insanlığa hizmet etmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi. Çin’in tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdiği Beidou-3 ailesine ait son uydunun Haziran ayında fırlatılmasıyla, Beidou navigasyon uydu sisteminin tamamlanması planlanıyor.

Çin Global Navigasyon Uydu Sistemi ve Lokasyon Servisi Birliği (GLAC) tarafından birkaç gün önce “2020 Çin’in Uydu Teknolojilerine Dayalı Navigasyon ve Lokasyon Hizmeti Sektörünün Gelişimi” isimli beyaz kitap yayımlandı. Beyaz kitaba göre, Çin’in geçen yıl uydu teknolojilerine dayalı navigasyon ve lokasyon hizmeti sektöründe gerçekleşen üretim hacmi 345 milyar yuana ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 14,4 arttı.

Beyaz kitapta, Beidou-3 ailesine ait son uydunun Haziran ayında fırlatılmasıyla, Beidou navigasyon uydu sisteminin tamamlanarak, dünyanın diğer bölgelerindeki abonelere daha kaliteli lokasyon, navigasyon, zamanlama servisi, kısa mesaj gönderme ve alma ile küresel arama-kurtarma hizmetleri sağlayacağı bildirildi. (CRI)



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.