BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi tamamlandı

BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi’nin (BDS) son uydusu Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan Sichuan eyaletinin Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nde başarıyla fırlatıldı.

Bu, BeiDou ailesinde Çincede Büyük Kepçe anlamına gelen 55. uydu durumunda. Söz konusu uydu ayrıca, Changzheng-3B (Uzun Yürüyüş) isimli taşıyıcı roketle uzaya gönderildi. Böylece BDS uydu takımyıldızı inşası planlanandan alt ay önce tamamlanmış oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzay İşleri Ofisi, uydunun başarıyla fırlatılması ve BDS’nin küresel ağ inşasının tamamlanması nedeniyle kutlama videosu gönderdi. Videoda ayrıca, BDS’nin küresel ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik ettiği ve dış uzayın barışıçıl kullanımı ve BM uzay faaliyetlerinin uluslararası işbirliğine katılımına yaptığı büyük katkının takdirle değerlendirildiği belirtildi.

Son fırlatma, ülkenin en büyük uzay tabanlı sistemi ve dört küresel navigasyon ağından biri olan Beidou’nun yörünge içi inşasının, ABD’nin GPS’i, Rusya’nın GLONASS’ı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Galileo’su ile birlikte tamamlandığını gösteriyor.

Çin, sistemin istikrarlı ve güvenilir bir şekilde çalışmasını ve mükemmel performans göstermesini sağlayacak ve kullanıcılara her türlü hava koşulunda yüksek hassasiyetli global konumlandırma ve navigasyon zamanlama hizmeti sunacak. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.