ÇİN’İN BM BARIŞ GÜCÜ PERSONELİ İÇİN GÖNDERDİĞİ KOVİD-19 AŞILARI DANİMARKA’YA ULAŞTI

Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı Başkan Yardımcısı Zhang Maoyu’ya göre, Çin’in yaptığı bağışlar öncelikle Afrika misyonlarında kullanılacak.

(KOPENHAG-Xinhua) — Çin hükümetinin Birleşmiş Milletler Barış Gücü personeline bağışladığı Çin’in Sinopharm Kovid-19 aşılarının bir sevkiyatı Pazartesi günü Kopenhag’a ulaştı.

Bağışların teslim töreni geçen Cuma günü sanal ortamda gerçekleşmişti. Söz konusu aşıların BM sistemi aracılığıyla en kısa sürede ön cephe personeli ile onlara yakın çalışan partnerlere dağıtılması bekleniyor.

Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı Başkan Yardımcısı Zhang Maoyu, teslim töreninde Çin’in yaptığı bağışların öncelikle Afrika misyonu alanında kullanılacağını söyledi.

BM Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Francis Saunders’a göre, Çin’in bağışları BM’nin salgın ile mücadele kapasitesini artıracak ve barış gücü askerlerinin görev ve misyonlarını daha iyi yerine getirmesine yardımcı olacak.

1 Ocak 2021’de çekilen bu fotoğrafta, Çin’in başkenti Beijing’de Sinopharm aşısının bir şişesi görülüyor. (Fotoğraf: Xinhua)
31 Mayıs 2021’de çekilen bu fotoğrafta, Çin’in başkenti Beijing’de bir görevli, Sinopharm aşısının ambalajını kontrol ederken görülüyor. (Fotoğraf: Xinhua)


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.