Çin’in en iyi 10 çayı

Çay deyince Çin, Çin deyince de çay akla gelir. Çayın insanoğlunun hayatına girişine ilişkin efsaneler söz konusu olunca Çin’in ilk sırada olduğunu görüyoruz. Biz de bu noktadan hareketle Çin’in en ünlü 10 çayını araştırdık.

Batı Göl Longjing çayı:  Zhejiang eyaletine bağlı Hangzhou’dan bir yeşil çay türü. Dünyaca meşhur bu çay, Çin’i ziyaret eden devlet başkanlarına sıklıkla ikram edilen bu çayın tadına bakanlar arasında Britanya Kraliçesi II. Elizabeth ve ABD’nin eski başkanı Richard Nixon da bulunuyor.

Dongting Biluochun:  Yeşil çay aslen Jiangsu eyaletinin Dongting Dağları’nda yetiştiriliyor.  Biluochun Çince’de ‘yeşil salyangoz yayı’ anlamına geliyor. Ad, çayın salyangoz etini andıran sıkı spiral biçiminden ileri geliyor.

Sarı Dağ Maofeng çayı: Anhui eyaletindeki ünlü Huang Dağı’nın yakınlarında yetiştirilen bir yeşil çay.  Sarı Dağ Maofeng, ilk olarak Qing Hanedanlığı (1636-1911) döneminde üretildi. Çay adını ‘Sarı Dağ Kürklü Zirvesi’nden alıyor. Çünkü çayın yapraklarını kaplayan küçük beyaz tüyler dağ zirvesini andırıyor.

Liu’an Guapian: Ya da diğer adıyla Liu’an Kavun Çekirdeği çayı, Anhui eyaletine bağlı Liu’an’a has bir yeşil çay. Adı, işlenmiş, sıkıca sarılı çekirdek benzeri yapraklarının yassılığından ve kavun çekirdeğini andırmasından geliyor.

Xinyang Maojian: Henan eyaletine bağlı Xinyang şehrinde üretilen bir yeşil çay. İyice koyuya çalan bir yeşil rengi ile düz ince yaprakları var. Ferahlatıcı tadı ve hoş aromasıyla meşhur bu çayı, efsaneye göre, cennetin dokuz perisi yeryüzüne, insanlığa getirmiş.

Wuyi Yancha: Fujian eyaletindeki Wuyi Dağları’ndan bir kokulu siyah çay türü. Yancha, kaya çayı anlamına geliyor. Çay bu adı, bitkisinin Wuyi Dağları’ndaki kayaların çatlaklarında büyümesinden alıyor. Hoş çiçeksi aromalar ve sağlığa faydalı özelliklere sahip bu çay bin yıl önce imparatorlara hediye olarak sunulurdu.

Qimen Siyah çayı: Çin’in en ünlü siyah çaylarından Qimen Siyah çayı, Anhui eyaletine bağlı Qimen kasabasında yetiştiriliyor. İlk olarak 1875’te üretildi, günümüzde dünyanın en iyi üç kokulu çayı arasında gösteriliyor. Kaynamış suda beş dakika bekletmek yumuşak Qimen çayının zarif kokusu ve tadıyla demlenmesine yetiyor.

Yunnan Pu-er: Bir koyu çay türü olan Yunnan Pu-er, Çin’in güneydoğusundaki Yunnan eyaletinde yetiştiriliyor. Adını, büyük bölümünün işlendiği ve satıldığı Pu’er kasabasından alıyor. Pu’er’in Tang Hanedanlığı (618-907) dönemine kadar uzanan eski bir çay ticareti geçmişi bulunuyor.

Lu Dağı Yunwu: Lu Dağı’na ev sahipliği yapan Jiangxi eyaletinden bir yeşil çay. Yerel kaynaklara göre, ilk olarak Lu Dağı’ndaki rahipler tarafından toplanmış ve ekilmiş.  Lushan, Lu Dağı’na atıfta bulunurken, Yunwu da bulut ve buğu anlamına geliyor. Bu çayın ömrü uzattığı söylenir.

Fujian Tieguanyin çayı: Tieguanyin, kokulu siyah çayla neredeyse eşanlamlı sayılan, Çin’in en iyi çaylarından biridir. Adında geçen ‘guanyin’ kelimesi Merhamet Tanrıçası anlamına gelir. Çay, gayet hassas bir işlemle, üzerinde kırmızı benekler ve beyaz çiğler bulunan taneli yeşil toplar oluşturacak şekilde gayet sıkı yuvarlanıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.