Çinli Karikatürist Liu Qiang’in Eseri Birinci Oldu

Muğla’nın Milas ilçesinde Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre, Çinli karikatürist Liu Qiang’in eseri birinci oldu.

Milas doğumlu ünlü karikatürist Turhan Selçuk anısına düzenlenen karikatür yarışmasına 56 ülkeden 411 karikatürist 1722 eser ile katıldı. Turhan Selçuk Karikatürlü Evde toplanması gereken, ancak dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Zoom platformu üzerinden online değerlendirmede bulunan jüri 1722 karikatür arasından dereceye giren karikatürleri belirledi.

Yarışmaya 3 ülkenin eserleri damga vurdu

Milas Belediye Başkanı CHP’ li Muhammet Tokat, Ruhan Selçuk, Kamil Masaracı, İzel Rozental, Sonay Yılmaz, Hicabi Demirci, Nazım Alpman, Ramize Erer, Çiğdem Demir, Yüksel Aksu ve Serter Karataban’ ın oluşturduğu jüri üyeleri, uzun saatler süren değerlendirme sonucunda birinci, ikinci ve üçüncülüğe hak kazanan karikatürler ile özel ödül almaya layık görülen karikatürleri belirlediler.

Jüri değerlendirmeleri sonunda birincilik ödülünü Çin’den Liu Qiang, ikincilik ödülünü Kazakistan’dan Galym Boranbayev ve üçüncülük ödülünü de İran’dan Hassan Omidi kazandı.

(Kaynak: AnterHaber.com)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.