CIPG uzmanlarının hazırladığı ‘Yanındayız Çin’ kitabı yayınlandı

Bünyesinde çeşitli dergiler ve haber portalları barındıran Çin’in en büyük medya kuruluşlarından CIPG (China International Publishing Group-Çin Uluslararası Yayın Grubu), koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını sırasında Çin’de yaşayan 25 ülkeden 35 uzman tarafından yazılan ‘Yanındayız Çin’ kitabını yayınladı

CIPG’nin yakın zamanda bünyesine kattığı New Star Press tarafından yayına hazırlanan ‘Senleyiz Çin’ kitabında, 25 ülkeden 35 Çin uzmanın, ülkede Wuhan’da çıkıp dünyaya yayılan koronavirüs (COVID-19) ile mücadelesinde tanık olduğu olaylara yer veriliyor.

CIPG bünyesindeki China.org.cn’in haberine göre, kitapta görüşlerine yer verilen Çin uzmanlarının hepsi, virüsün ortaya çıkmasından sonra ülkelerine dönmek yerine, Çin’de kalmış ülkesinde olanlar da Çin’e dönmüş. ‘Yanındayız Çin’ adlı kitap, 35 Çin uzmanının salgınla mücadele hakkındaki görüşleri, haber, yorum, rapor ve videoları içeriyor. Söz konusu uzmanların hepsi de çeşitli dillerde yayınlar hazırlayan CIPG’de çalışıyor.

Kitapta 40 makale ve 300 fotoğraf bulunuyor. “Çin COVID-19’a Karşı Harekete Geçiyor”, “Çin’de Kalıyoruz”, “Koronavirus Salgını Sırasında Pekin”, “Yabancılar Salgınına Nasıl Tepki Veriyor?”, “Koronavirüs ile Mücadelede Ortak Çabalar “,”Ayrı Topraklar, Gökyüzünü Paylaştı” gibi bölümler yer alıyor. Her bölüme QR kodlarıyla erişilebiliyor.

Kitabın yazarları tarafından oluşturulan videolar İngilizce, Fransızca, Arapça, İspanyolca, Japonca ve Korece dillerinde izleyiciye sunuluyor. Yazılı ve görsel belgeler, koronavirüs bulaşmış on binlerce Çinliye yardım etmek adına yorulmayan yapılan çalışmalar anlatılıyor.

Haber, yayıncılık, çeviri, araştırma ve uluslararası kültürel ürünlerin ticareti konusunda hizmet veren CIPG’de çalışan 35 yazar, kitapta, Batı merkezli medya kuruluşlarının Çin hakkında yanıltıcı bilgi ve yanlış yorumlar yaptığına dikkat çekiyor. Bunların endişeye yol açtığını belirten uzmanlar, kitaptaki bilgi ve yorumlarıyla Çin’deki gerçek durumu gösterip, dünyaya Çin’de insanların içinde bulunduğu durumu anlatmaya çalıştılar.

Kitapta yer alan uzmanların samimiyetinin zor durumların aşılması noktasında yüreklendirici olduğu belirtiliyor. İyi bir anı olmanın yanı sıra, kitabın medya ve basın profesyonellerinin sorumluluğunu göstermesi bakımından da önemli olduğu kaydediliyor. Kitaba yansıyan görüşler, Çin ve Çin halkına olan güveninin, sınırların ötesinde bir sevgi olduğunu gösteriyor. Krizlerle karşılaşıldığında, halklar arasındaki sevgi ve birliğin pekiştiği dolayısıyla enternasyonalizmin ne olduğunu net şekilde açıkladığı ifade ediliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.