Dr. Altay Atlı : Pazarları çeşitlendirmek lazım

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi ve Atlı Global Direktörü Dr. Altay Atlı “Covid sırasında tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar, dışa bağımlılığın beraberinde çok büyük riskleri de getirdiğini gösterdi” dedi.

Ülkelerin ikinci önceliği, mümkün olduğunca ekonomik partnerlerini çeşitlendirilmeyi vermeye başladığına dikkat çeken Dr. Atlı, “Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı ülkelerde ekonomik ilişkiler geliştirilip, bir tarafa bağlı kalmamanın riskleri azaltıldı” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Sadece ithalat yapılan kaynak alınan ülkeler değil, pazarlar ve yatırım anlamındaki partnerlerin de çeşitlendirilmesi gerekiyor. Bu iki konu dünyada covid-19 sonrasında bütün ülkelerin önceliği olacaktır. Türkiye açısından baktığımız zaman Çin ile uzun soluklu sürdürülebilir ve karşılıklı ekonomik ilişkiler kurmak, Türkiye açısından ve her iki ülke için faydalı olacaktır.”

Türkiye’nin Çin’den daha fazla yatırımcı çekmesi gerektiğinin tartışılmakta olduğunu hatırlatan Dr. Atlı konuyla ilgili görüşlerini şöyle özetliyor: “Burada önemli olan Çin’den gelecek yatırımın Türkiye’ye katma değer sağlaması. Çin’den gelecek yatırım, Türkiye’nin kendi kapasitesini arttırıp güçlendirmesine katkı sağlamalı. Çin ile ilişiklerimize sadece ikili düzlemde değil, çok taraflı düzlemde de ele almamız gerekiyor. Tek taraflı düşüncelerin kenara bırakılması gerekiyor. Türkiye ile Çin’in Ortadoğu’da ekonomik anlamda iş birliği yapması, sadece bu iki ülkeye değil, tüm bölgeye fayda sağlayacak.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.