Du Zhanyuan : Medyanın rolü yadsınamaz

CIPG (Çin Uluslararası Yayın Grubu) ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan CIPG Başkanı Du Zhanyuan “Objektif haberleri aktarmak için çaba göstermeliyiz” dedi.

Bünyesinde China Today’ın yanı sıra birçok yayın bulunan CIPG’nin Başkanı Du Zhanyuan, Çin’in Covid-19 ile mücadelede engelleri aşıp önemli başarılar kazandığını söyledi. Çin ve Türkiye ilişkilerinin karşılıklı güven ve çok taraflılık ilkeleri doğrultusunda ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Du, “İkili ilişkilerimiz salgınla birlikte ivme kazandı. Mevcut iş birliklerimize sağlık alanındaki bilgi alışverişleri ve tıbbi yardımlar da eklendi. Zor günlerde birbirimize el uzatıp yardım ettik. Salgın, iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu” dedi.

Çin ve Türkiye hükümetinin siyasi ve kültürel programları olduğunu belirten Du, “İki ülkenin de 5 yıllık kalkınma planları var. Liderlerimiz ekonomik kalkınma ve uluslararası iş birliğine çok önem veriyor. Bu noktada her iki ülke de önemli görevler üstleniyor” dedikten sonra şu önerileri yaptı: “Medya işbirliğini güçlendirip, kamuoyununu etkili şekilde yönlendirmeliyiz. Objektif ve pozitif sesleri aktarmak için çaba göstermeliyiz.  İşbirliği ve ortak kazanç doğrultusunda çözüm planları yapıp, önerilerde bulunmalıyız. Düşünce kuruluşlarıyla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Önyargıları bırakıp, alçakgönüllülük gösterip başkalarının deneyimlerinden öğrenmeliyiz. Çin ve Türkiye’nin medya ve düşünce kuruluşları; aralarındaki işbirliğiyle dünyaya örnek oluşturabilir. Objektif ve tarafsız haberler iki ülke ilişkilerinin istikrarlı şekilde gelişmesine katkıda bulunabilir.”

Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’in “Çin’in Yönetimi” adlı kitabını 2017’de Türk okurlarla buluşturduklarını hatırlatan Du, konuşmasını şöyle noktaladı: “2021’de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 50’nci yılını kutlayacağız. Cumhurbaşkanımız Şi’nin talimatları doğrultusunda medya kuruluşları arasındaki iş birliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Aramızda personel değişimi yapıp, ortak araştırma ve röportajlar yapabiliriz. Önyargıları bir kenara bırakıp dünyaya örnek bir iş birliği sergileyip karşılıklı güveni tesis edebiliriz.”

Konferansın videosunu izlemek için lütfen TIKLAYINIZYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.