Evergrande iki stadyum daha inşa edecek

Güney Çin’in Guangdong eyaletindeki Lig şampiyonu Guangzhou Evergrande kulübün yönetimi, biri 100 bin diğeri 80 bin kişi kapasiteli iki stadyum inşa edecek.

Çin Süper Lig kulüpleri, 2023’te yeni genişleyen 2021 FIFA Dünya Kulüpler Kupası ve AFC Asya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Bu yüzden ülkede bir yandan yeni stadyumlar inşa edilirken, öbür yandan mevcutların bazıları yenileniyor.

Çin 2030’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmayı teklif ettiği belirtiliyor. Bu arada gayrimenkul devi Evergrande Group, hayranlardan iki yeni stadyum için en sevdikleri tasarımları seçmelerini istedi.

Şirketin sosyal medya hesaplarında yapılan duyuruda “Evergrande 80 bin kişilik iki futbol sahası daha inşa etmeyi planlıyor. Herkesi ön planlaması yapılan altı tasarım projesinden ikisini seçmeye davet ediyoruz” denildi.

Yapılan açıklama, Çin’de nerede veya stadyumların ne zaman inşa edileceği konularında daha fazla ayrıntı verilmedi. İtalyan Dünya Kupası şampiyonu Fabio Cannavaro’nun çalıştırdığı Evergrande, geçen haftadan itibaren yeni evinde antremana başladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.