Gong Xiaosheng : Aşırıcılık ve dayatmalara tanık oluyoruz

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan Çin’in eski Ortadoğu Özel Elçisi ve Ankara eski Büyükelçisi Gong Xiaosheng, “Bu tür toplantıların ikili ilişkilere katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’de görev yaptığı dönemde ülkelerin ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığı durumda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi başardıklarını belirten Gong, “Büyükelçiliğim sırasında Çin’den altı liderin Türkiye’ye gelip temaslarda bulunmasına tanıklık ettim. Bu temaslar halklar arasındaki kapsamlı ilişkileri geliştiriyor. Görev yaptığım yıllardan bu yana iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel alanda ciddi mesafeler kaydedildi” diye ekledi.

“Dünyada eşi görülmemiş aşırıcılık, dayatmacılık ve çatışmalara tanık oluyoruz” diyen Gong konuşmasını şöyle sürdürdü: “İki ülke de mevcut meydan okumalarla mücadele ediyor. Bu yüzden ilişkilerin geliştirilmesi için çok sebep var. Birçok bölgede birlikte iş yapabiliriz. Çok taraflı kurumlarla iş birliklerimizi ilerletmeliyiz. Yaptırımlara karşı alacağımız ortak tavırlarla ilişkilerimizi karşılıklı güven ve ortak çaba çerçevesinde geliştirelim. Küresel ve bölgesel alanda parlak bir gelecek bizi bekliyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.