Hu Baomin : Dergi, Türk okuru doğru bilgilendiriyor

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan China Today Dergisi Başkanı Hu Baomin, “Aramızdaki dostluk ilişkisine Covid-19 bile engel olamıyor” dedi.

Çin’deki “Dost kara günde belli olur” sözünü hatırlatan Hu, “Salgın döneminde gerek birbirimize uzattığımız el gerekse de gerçekleştirdiğimiz online konferans bunu teyit ediyor. China Today’in Türkçe versiyonunu yayınlamaya başladığımız 2012’den bu yana iki medya kuruluşu arasındaki ilişkiler ivme kazanarak hızlandı. Ortak çaba ve girişimlerle önemli etkinliklere imza attık” dedi.

Turkuvaz Medya ile China Today’in konu seçimi ve içerik bakımından bir anlaşmaya vardıklarını belirten Hu, “Aramızdaki iletişimi ilerletiyoruz. Çin-Türkiye ilişkilerinin ve iki ülkenin halkları arasındaki karşılıklı anlayışın geliştirilmesi odaklı tanıtım etkinlikleri düzenliyoruz. Aynı zamanda ortak çabalarımızla dergimizin iki ülkenin ekonomi, ticaret ve kültürel iletişim gibi alanlarda önemli rol oynaması ve daha fazla Türk okurun Çin’i anlamasını sağlamak için çalışıyoruz. Turkuvaz Medya Grubu ile kurduğumuz işbirliği platformu son derece önemlidir. Karşılıklı anlayış ve güveni güçlendirip, iki ülke arasındaki dostluğun derinleşmesine vesile olacağız” dedi.

Medya kuruluşlarının gerçekleri kamuoyuna duyurma araçları olarak önemli bir işlev gördüğünü belirten Hu, “China Today Türkiye, Türk okurun doğru bilgilendirilmesi noktasında önemli bir görevi yerine getiriyor. İki medya kuruluşu arasındaki ilişkilerin gelişmesi, ülkeler arasındaki karşılıklı iş birliklerinin geliştirilmesine önemli bir katkı sunuyor. Cumhurbaşkanımız Şi’nin önderliğinde salgınla çok iyi mücadele ediyoruz. Bundan sonra da olup bitenleri doğru anlatmak için yeni iletişim köprüleri kurmalıyız” diye ekledi.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’in önderliğinde Çin halkının tüm gücüyle salgına karşı mücadele verdiğinin altını çizen Hu sözlerini şöyle noktaladı:  “Kuşak ve Yol inşasını ilerletmek için de çabalıyoruz. Bu kritik anda iki ülkenin halkları el ele, omuz omuza mücadele vermeli. Salgını bertaraf edip, ekonomik gelişmeyi devam ettirmeliyiz. Hep birlikte, Çin-Türkiye temaslarında yeni bir sayfa açacak, güzel yarınları birlikte yaratacağız. İşbirliğini iki ülkenin liderlerinin işaret ettiği yönde ilerletmeliyiz. Medyadaki iş birliğimiz bu hedef doğrultusunda önemli bir yer tutuyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.