İstanbul, “Dünyanın En İyi” 10. Şehri!

Travel + Leisure’ın  (T&L) her yıl okuyucularıyla yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Buna göre İstanbul, T&L okuyucularının belirlediği Dünyanın En İyi 25 Şehri Listesi’nde 10’ncu sıraya oturdu.

Travel + Leisure’ın  söz konusu anketi bu yıl Covid 19’dan dolayı 2 Mart’ta sonuçlandı. Ankete katılan gezginlerin çoğu, mevcut olumsuz koşullarda şehir gezmelerinin iyi bir fikir olacağı yönünde görüş bildirdi.

T&L okuyucularının belirlediği “Dünyanın En İyi 25 Şehri listesini” inceleyen Kerem Köfteoğlu şu bilgileri veriyor: “Meksika dört şehirle söz konusu listenin lideri olmayı başarmış. Üstelik bu şehirlerden Oaxaca ilk, San Miguel de Allende ise ikinci sırada bulunuyor. İstanbul söz konusu listenin 10. Sırasında yer alırken, Meksika’nın diğer şehirlerinden Mexico City 11’nci, Mérida ise 24’ncü sırada yer aldı.”

İşte Dünyanın En İyi 25 Şehri Listesi

 1. Oaxaca, Meksika
 2. San Miguel de Allende, Meksika
 3. Hoi An, Vietnam
 4. Chiang Mai, Tayland
 5. Florence /İtalya
 6. Kyoto, Japonya
 7. Udaipur, Hindistan
 8. Luang Prabang, Laos
 9. Ubud, Endonezya

     1o. İSTANBUL

 1. Mexico City
 2. Bangkok
 3. Roma
 4. Jaipur, Hindistan
 5. Tokyo
 6. Siem Reap, Kamboçya
 7. Lisbon
 8. Charleston, Güney Karolina
 9. Cuzco, Peru
 10. Porto, Portekiz
 11. Singapore
 12. New Orleans
 13. Seville, İspanya
 14. Mérida, Meksika
 15. Kraków, Polonya


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.