Koronavirüs New York’a Avrupa’dan geldi iddiası

ABD’nin New York şehrindeki tıp merkezlerinde açıklanan son gen araştırmasının sonucunda, yeni koronavirüsün ilk vaka tespit edilmesinden birkaç hafta önce, şubat ayının ortasında, Avrupa’dan gelen yolcular aracılığıyla New York’a gelip yayıldığı belirtildi.

New York Times gazetesinin 8 Nisan günündeki nüshasında, New York’taki virüsün Avrupa’dan yolcuların getirdiğine dikkat çekildi. Birçok araştırma ekibi aynı sonuca ulaştı: Yeni koronavirüs Avrupa’dan ABD’ye geldi
Araştırmacılar 10 binlerce hastadan elde edilen viral genetik örneklerinde ipucu bulup salgının yayılma haritasını çizdi.
CRI‘nin haberine göre, New York Sina Dağı’ndaki Icahn Tıp Fakültesi’nden Genetik Bilimci Ham Van Bucker yeni koronavirüsü Avrupa’dan yolcuların getirdiğini söyledi. Araştırdıkları vakaların farklı olmasına rağmen New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar Icahn Tıp Fakültesi ile şaşırtıcı derecede benzer bir sonuca ulaştı: New York’taki hastalarda Avrupa’da görülen aynı virüse rastlanıldı.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nden araştırmacılar geçen ay 75 lokal hastadan virüs numune alıp analiz etmiş ve numunelerin üçte ikisinin Avrupa’dan kaynaklandığı sonucuna varmıştır. ABD’li uzman: Test erkenden yapılsaydı, virüsün gizli bulaşma yolu keşfedilecekti.

Yolcular virüsle döndü

ABD hükümeti 31 Ocak’tan itibaren son iki hafta Çin’de seyahat eden ve ABD vatandaşı olmayan yolcuların ABD’ye girmesini yasaklamıştı. İtalya tümüyle kapatma kararını şubat ayının sonunda almıştı. Daha sonra ABD Başkanı Donald Trump 13 Mart’tan itibaren İngiltere haricinde Avrupa ülkelerine 30 günlük seyahat yasağı koydu.

New York Times gazetesinin haberinde, o zaman New York yolcularının çoktan virüsle geri döndükleri kaydedildi.
4 Nisan günü, New York Merkez Parkı’nda koşu ve biniş yapan sakinler. New York Times gazetesinin bildirdiğine göre New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi ve Icahn Tıp Fakültesi’nde mart ayının ortasında New York’taki hastalar üzerinde yapılan viral genetik araştırma sonucunda yeni koronavirüsün büyük ihtimalle New York’ta gizli bir halde yayılmış olduğu tespit edildi.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nden Prof. Adriana Hayguy, “daha erken test yapılsaydı, virüsün gizli yayılması zamanında keşfedilecekti” ifadesini kullandı. ABD’li uzman: Büyük ölümlerin gerçekleşeceği hafta geliyor
ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, bu hafta yeni koronavirüsten kaynaklı ölümlerin belli ölçüde artacağını, fakat New York’ta yataklı hastaların sayısı azaldığı için ABD’de durumun önümüzdeki hafta iyileşme sinyali vereceğini söyledi.

ABD’de halkın yarısından fazlası hükümetin tedbirinden memnun değil. New York’taki sağlık görevlileri cesetleri geçici frigorifik kamyona yerleştirdikten sonra hastaneye geri dönüyor. CNN kısa süre önce araştırma şirketi SSRS tarafından yapılan bir kamuoyu araştırma sonucunu yayınladı. Habere göre, araştırmaya katılanların yüzde 55’i ABD hükümetinin salgın karşısında çok kötü davrandığını savunuyor.

Bu fikre katılanların oran bir haftada 8 puan arttı. Araştırmaya katılanların yüzde 80’i salgının tavan durumunun henüz gelmediğini ifade ederken, yüzde 55’i ise Trump’ın salgın konusunda daha büyük çaba göstermesi gerektiğini savundu. Ayrıca yüzde 37’si salgından endişelendiklerini ifade etti. Bu oran daha evvel yüzde 5 idi. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.