Makao’nun ekonomisini canlandırılacak turizm kurtaracak

Çin Ulusal Göçmenlik İdaresi geçen günlerde, Çin ana karasında ikamet edenlerin Makao Özel İdari Bölgesi’ne turist onayları için başvuruları aşamalı olarak işlemeye başlayacağını duyurdu.

Çin, yeni koronavirüs salgınını büyük ölçüde kontrol etti. Makao’da ise son 45 günde herhangi bir yurt dışı vakası görülmedi. Son 130 gündür yerel vakalara da rastlanmadı. Makao İcra Kurulu Başkanı Ho Iat Seng’e göre, 2020’nin ilk yarısında Makao’nun Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) yıllık bazda yüzde 58,2 düştü.

Makao’nun ekonomisini kurtarmaya acil ihtiyaç var. Turizm, Makao’nun ekonomisinin ana itici gücü olduğundan, pek çok bölge sakini, salgının büyük ölçüde kontrol altında olması nedeniyle Makao’ya yurt içi turların yeniden başlaması talebinde bulundu.

Ulusal Göçmenlik İdaresi’ne göre, Guangdong eyaletinden turist desteği başladı. Hizmet kademeli olarak tüm ilde yaygınlaştırılacak. 23 Eylül’den itibaren, düşük riskli bölgelerden gelen tüm yerli turistler, Makao’yu ziyaret etmek için bir turist başvurusunda bulunabilecek.

Yeni koronavirüsün küresel yayılımı göz önüne alındığında, kaybolan turizmin yakın gelecekte toparlanması olası olmadığından, Makao ana kara turistleri arasında çok fazla talep görmeye devam edecek.

Bununla birlikte, Makao ve yerli turistler turizm faaliyeti yeniden başladığında salgın önleme ve kontrolüne büyük önem vermelidir. Yetkililer, hem Makao sakinlerinin hem de ana kara turistlerinin sağlığını ve güvenliğini korumak için turizm faaliyetlerine büyük hassasiyet göstermeli. (Kaynak: China Daily )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.