Palandöken’de kayak sezonu Nisan ayına kadar uzayacak

Kar bakımından Türkiye’nin en şanslı illeri arasında bulunan Erzurum Palandöken’de kayak sezonunu uzatmaya yönelik önemli gelişmeler yaşanıyor. Sezon uzatma adımları Can Dikmen ve Sururi Akgün’ün sahip olup, işletmesini Xanadu’ya verdikleri Xanadu Snow White Otel’de atılıyor.

1kisGirişimci ortaklar, toplamda 35 milyon Euro yatırımla hizmete açtıkları kış otellerinde kayakseverlere kar garantisi verebilmek için 28 bin metreküplük suni bir göl oluşturdu. Gölden çekilen su, kar makinesi tarafından suni kara dönüştürüp piste yağdırılıyor. Suni kar tepecikleri, geceleri kar düzeltme makineleriyle düzeltilip sabah kayak severlere hazır hale getiriliyor.

Xanadu Snow White Otel Genel Müdürü Murat Altuğ Kargı, gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde kayak severlere sabah 8’den akşam 8’e 12 saat boyunca kayak yapma imkânı sunduklarını söylüyor. Yatırımları sayesinde geçen hafta Türkiye’de kayak sezonunu ilk açan tesis olduklarını hatırlatan Kargı konuyla ilgili şu bilgileri verdi:  “Tüm pistlerimizi suni karla kayılabilir hale getirip sezonu açtık. Bu zeminin üstüne önümüzdeki günlerde yağacak olan kar,  bize sezonu uzatma imkânı sunuyor. Bölyece, nisan ayının ortasına kadar pistlerimizde rahatlıkla kayak yapılabilecek.”

Kayağı güvenli hale getiren cihazlar

Xanadu Snow White Otel’in kayak odasında, “Kayak Ayar ve Bakım Ünitesi” adıyla bir bölüm oluşturuldu. Otelin genel müdürü Kargı, bu bölümü kayağı güvenli ve sağlıklı hale getirebilmek için oluşturduklarını vurguladıktan sonra şunları ekledi: “Kayak odasında dört cihazmız. Kiraya verdiğimiz kask, gözlük, ayakkabıların hepsi bize ait. Bunları dezenfekte edip raflara koyuyuoruz. Kayakların bakım, onarım ve çeliklerinin bilenmesi işlemlerini yapıyoruz. El değmeden, uluslararası standatlarda verdiğimiz bu hizmetlerimize diğer kayak merkezlerinden de talep geliyor.  Kayakta burkulma ve kırılmaların önemli bir kısmı kayağın ayaktan çıkmamasından kaynaklanıyor. Bunun önünü geçmek için de bir ölçümleme (kalibrasyon) cihazı satın aldık. Cihaza kilo, boy ve kayak seviyenizi giriyorsunuz.  Cihaz bu bilgileri dikkate alarak bağlantıları yapıyor. Böylece, düşme anında kayak ayağınızdan çıkıp, kırılmaları önlüyor. Cihaz önemli olduğu için, yurtdışında bu cihazı olmayan kayak merkezine ruhsat verilmiyor.”

Kargı, kayak severlerin rahatlık ve güvenlerine yatmaya gittikleri odalarında da dikkat ettiklerini belirterek, “Yatarken rahat nefes alıp versinler, dudak kuruluğu ve çatlamalar yaşamasınlar diye odalarımıza otomotik nemlendirme sistemi kurarak odaları nemlendiriyoruz” diyor.

Rusların yerini Polonyalılar dolduruyor

Son zamanlarda kayak sever Rus turistlerin yönünü Bursa Uludağ’a çevirdikleri söyleniyor. Kargı, bunun Rus tatilcilerin değişen eğilimlerinden kaynaklandığını söylüyor. Erzurum’un uzun yıllar Rusya ve Ukrayna’dan turist çektiğini hatırlatan Kargı, “Misafirlerin seyahat alışkanlıkları değişti. Uzakdoğu’ya gitmeye başladılar.  Alternatip pazarlar oluştu, Rus tatilciler kültür, alışveriş ve kayak gibi çoklu imkân sunan paket turları tercih ediyor. Bölgemize gelenlerin bir kısmı İstanbul ve Bursa’ya yöneldi. Bölgemizdeki yatak kapasitesi artıyor. Bölgemizin yaklaşık bin odalık kapasitesi var. Tüm bunlar bizi yeni pazarlar aramaya zorladı.

Oda kapasitesi artınca yeni pazar arayışlarımız meyvesini verdi. Tur operatörü Iteka ile yapılan görüşmeler sonucu, Polonya’dan 20 Aralık’ta başlayıp 28 Mart’ta kadar devam edecek bir kış operasyonu olacak. Böylece sayıları azalan Rus turistlerin yeri Polonyalı turistlerle doldurulacak. Yerel yönetimlerden, Polonya’da Erzurum’a doğrudan uçuş için destek verilmesini talep ediyoruz. Bunun yapılması halinde, önümüzdeki sezon Erzurum’a gelen Polonyalı turist sayısının artacağına inanıyoruz. Kendi çabalarımızla yaptıklarımız yeterli olmuyor. Ancak,  tanıtım ve desteklerin de izlenebilir ve ölçülebilir şekilde yapılmasını öneriyoruz. Destek ve tanıtımlar bu kıstaslarla yapılırsa kaynak kaybının önüne geçilebilir. Yapılan hatalar da tekrar edilmez.”

Spor turizminde iddialı

Kargı, kış turizminde iç pazarı geliştirme yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Eskiden kayak merkezlerinde kendimizi yabancı gibi hissediyorduk. Eskiden yarıyıl tatilleri dışında, kış merkezlerinde, sezon boyunca yüzde 85 yabancı, yüzde 15 yerli turist görüyorduk. Günümüzde kış merkezlerindeki yerli turist sayısı yüzde 30’a ulaştı” diye ekliyor.

Öte yandan Erzurumlu yerel yöneticiler, Antalya gibi futbol turizminden de pay almak için kolları sıvadı. Yerel yöneticiler, kenttin mevcut 4 futbol sahasına ek olarak 5 yeni futbol sahası kazandıracak adımlar atıyor.  Futbol takımlarının Antaya’yı sezon arası, Erzurum’u ise sezon öncesi tercih edileceğini belirten Kargı sözlerini şöyle noktalıyor:  “Fenerbahçe, Elazığspor, Rizespor, Güreş Milli Takımı buraya gelip yüksek irtifada kamp yaptı. Mısırlı bir menajer Bundesliga’dan birkaç takım ve Türkiye’den bazı takımların katılacağı beşli turnuva planlıyor. Dokuz sahamız önümüzdeki yıl hazır hale gelecek. Biz de sahalar bitmeden kentin spor turizmindeki potansiyelini futbol turizmiyle ilgili tur operatörü ve seyehat acentelerine tanıtmak için önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı hızlandıracağız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın