PwC: En Büyük E-Spor Piyasası Çin’de!

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yayımlanan “Küresel Eğlence ve Medya Sektörüne Bakış 2020 -2024” başlıklı rapora göre, geçen yıl dünyanın en büyük e-spor piyasası Çin oldu.

Raporda, Çin’in e-spor piyasasının gelecek 5 yılda bileşik yıllık büyüme oranının yüzde 14,4’e ulaşacağı ve 2024’e kadar 670 milyon dolar gelir sağlanacağı tahmin ediliyor.

Raporda ayrıca Çin’de e-spor piyasasının büyümesinin ana itici güçlerinin sponsorluk ve telif gelirleri olacağı belirtiliyor.

PwC Denetim Bölümü Ortağı Mo Bin, son yıllarda e-sporun Çin’de hızla geliştiğini ve Shanghai, Chengdu gibi şehirlerde büyük e-spor yarışmalarının düzenlendiğini bildirdi. Mo Bin, Çin’de e-spor seyirci kitlesinin büyüyeceğini ve Çin’in en büyük e-spor piyasası konumunu korumaya devam edeceğini söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.