Xu Gang : Ekonomilerde L Tipi gelişme olabilir

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri’nden (CICIR) araştırmacı Xu Gang, Türkiye’nin önünde yeni fırsatlar olduğunu söyledi.

Önümüzdeki iki yıl içinde aşı bulunana kadar dünya ekonomisinin U ya da W tipi iyileşme rayına gireceğini vurgulayan Xu “Dünya ekonomisinde L tipi iyileşmenin görülmesi, yani büyümenin uzun vadede durması ve hatta ekonomik bunalıma girilmesi ihtimali kuvvetleniyor. Salgın Çin ve Türkiye’nin kalkınma vizyonunu gerçekleştirme yolundaki adımlarının ritmini bozdu. Buna rağmen iki ülke arasındaki ticaret umut vadediyor. Ocak-nisan aylarında Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artışı iki haneli oldu. İşbirliğinin daha da genişleme alanı var” dedi.

Karantina uygulamalarının ekonomileri durgunlaştırıp panik havası oluşturduğunu belirten Xu konuyla ilgili şöyle konuştu: “Ortaya 1930’da görülen Büyük Buhrana benzer bir durum çıktı ve giderek Siyah Kuğu’ya dönüştü. Oluşan belirsiz ortamda ani bir dış veya iç şokun ardından hızla toparlanmaya işaret V tipi büyüme yakalamak mümkün değil. Bence iç veya dıştan gelen şokla ilk etapta gerileyen ve uzun süre durgunluğun yaşanacağı L tipi sıfır ekonomik büyüme olacak. Dolayısıyla virüsün etkileri uzun döneme yayılabilir. Ekonomilerdeki sarsıntı, aşı bulunana kadar 1-2 yıl devam edecek. Kamu sağlığı için yapılacak yatırımlar ise artacak.”

“Gerçek kahraman zor zamanlarda belli olur” sözünü hatırlatan Xu, salgına rağmen ortaya bazı fırsatlar çıktığını belirterek bunları şöyle anlattı: “Salgınla birlikte popülizm, ticari korumacılık ve küreselleşme karşıtı duygular tavan yaptı. Salgın küresel ticaret zincirine ağır bir darbe indirdi. İki ülke sanayi zincirlerini kenetleyebilecekleri iyi bir zemine sahip. İki taraflı iş birliği önem kazanıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi artıyor. Bundan sonra Türkiye, e-ticaret, serbest bölge, 5G gibi fırsatlardan yararlanabilir. Çin Ortadoğu ve başka bölgelerde Çin’in ortağı haline gelebilir. Durum iyileşiyor ama yine de 2. Dalgayı da dikkate alacak şekilde plan yapmakta yarar var.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.