2060 Hedefi Sıfır Karbon Emisyonu!

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programında koronavirüs pandemisinin enerji dünyası üzerinde yarattığı etkiyi değerlendirdi.

Altay Atlı, koronavirüs pandemisinin ekonomileri etkilediğini ve etkilemeye de devam ettiğini söyledi. Pandeminin günlük anlamda olumsuz etkileri olduğunu belirten Atlı, “Bu pandemi bir anlamda değişim de getiriyor. İmalattan tutun da eğitime, spora, sanata dair değişimler oluyor.” dedi.

“Bu kapsamda bardağın dolu tarafına da bakmak gerekiyor.” diyen Atlı, şöyle konuştu: “Koronavirüsün getirdiği bu değişim hayat kalitemizi artırmamıza da yarayabilir. Özellikle çevre ile ilişkimizde nasıl bir etki yaratabilir?, diye düşündüğümüzde örneğin, petrol ve doğal gaz gibi kirli yakıtlardan daha temiz yakıtlara geçişimiz hızlanabilir mi? Ben bunun hız kazanacağını düşünüyorum. Koronavirüs bize çaresizliği gösterdi. Evlerimize kapandık, kapıdan dışarı çıkamadık. Çevre kirliliği de bu etkiyi hatta daha fazlasını da bize yaşatabilir.

Bugün koronavirüs nedeniyle evlere kapandık yarın hava kirliliği nedeniyle belki hiç evden çıkamayacağız. Covid-19 bize şunu da gösterdi; ülkeler içine kapanırsa ekonomik olarak çok zor duruma düşüyorlar. Ülkeleri birbirine bağımlı kılan en önemli şey ise ‘petrol’ ve ‘doğal gaz’. Covid-19 ile birlikte ülkeler dışa bağımlılığını azaltmak ve kendilerini geliştirmek zorundalar. Bu iki sebepten dolayı olumlu bir görüş içerisindeyim.”

Çevre dostu kaynaklara geçiş

Akademisyen Altay Atlı, koronavirüs salgınının daha doğa dostu enerji kaynaklarına geçişi hızlandıracağını düşündüğünü bildirdi. Bu konuda Almanya’nın başarılı bir örnek olduğuna vurgu yapan Atlı, “En son Çin’in bir açıklaması vardı. Çin’in 2060 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna doğru gideceğini açıklandı. Xi Jinping’in bu açıklamasının ardından bir danışmanlık firması Çin’in 5 trilyon dolarlık bir yatırım yapması gerektiğini hesaplamış. Çin bunu yapmak istiyorsa güneş ve rüzgâr enerjisi kapasitesini 2050’ye kadar 11 katına çıkarmak zorunda. Aynı şekilde kömür kullanımını da yarısına indirmesi gerekiyor. Pahalı bir süreç.” diye konuştu.

“Avrupa’nın bir projesi var.” açıklamasını yapan Altay Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa da 2050 yılına kadar sıfır karbon durumuna geçmeye çalışıyor. Burada tabii ki daha temiz enerjiye dönüşüm ve yatırım gerekiyor. Özel ve toplu taşımalarda artık daha temiz sağlıklı enerji türlerinin tüketilmesine geçilmesi. Binaların daha verimli inşa edilmesi. Bu da aslında Çin’in planıyla paralellik gösteren bir plan. Örneğin, Trump bu anlamdaki uluslararası
anlaşmalardan çekileceğini açıklamıştı ama Biden kampanyasında 2 trilyon dolarlık bir temiz enerji projesi olduğunu söylemişti. Ciddi bir dönüşüm gerekecek bu da zaman ve para gerektiren bir dönüşüm. Kaybedecek vakit yok.

Bu dönüşüm hepimizi içermeli. Bireyler olarak da üstümüze düşeni yapmalıyız. Burada kendi bireysel enerji tüketimimize de yakından düşünmeliyiz. Devlet daha temiz enerji kullanımını teşvik edebilir fakat biz yeterince bilinçli davranmazsak bu ne kadar başarılı olabilir ki! Petrol ve doğal gaz şirketleri ne olacak? Onlar da kapanacak mı? Buralarda çalışanlar işsiz mi kalacak kendilerini adapte nasıl edecekler? Bunun maliyetleri bireylerin üzerine nasıl yansıyacak? Bütün bunlar ciddi bir sosyal değişim de getirecek. Bu uzun sürecek ve bugünden yarına sürecek bir iş değil.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.