Alibaba, Utour’un % 5 Hissesini 56,5 Milyon Dolara Aldı

Çinli online devi Alibaba, Beijing merkezli tur operatörü Utour’un yüzde 5 hissesini 385 milyon RMB’le (56,5 milyon ABD Doları) satın aldı.

Utour tarafından yapılan duyuruya göre hisse devir anlaşması Utour başkanı ve kurucusu Bay Bin Feng ve Alibaba (Çin) Technology tarafından imzalandı. Anlaşmadan sonra, Bay Feng hala Utour’un yüzde 24.25 hissesini kontrol etmeye devam edecek.

Aynı zamanda Utour , Alibaba şemsiyesi altındaki bir diğer yan kuruluş olan Zhejiang Alitrip Investment ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu . Alibaba Fliggy’nin başkanı Zhuoran Zhuang, Zhejiang Alitrip Investment’ın yasal temsilciliğini yürütüyor.

Ortaklar sermayesi 150 milyon RMB (22 milyon ABD doları) olan bir ortak girişim kurmayı planlıyor. Utour’un yüzde 45 hissesi olacak ve geri kalan yüzde 55’lik hisseyi de Zhejiang Alitrip Investment kontrol edecek.

Anlaşmaya göre Alibaba ve Utour, ürün temini, kanal ve markalaşma, büyük veri teknolojisi, ödeme ve sistem çözümleri konusunda işbirliği yapacak. (Kaynak: ChinaTravelnews )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.