American Express kartlılar, WeChat Pay ve Alipay’de işlem yapabilecek

Çin’in teknoloji devi Tencent yönetimi, WeChat Pay’ın yakında American Express kredi kartıyla RMB işlemleri yapılabileceğini duyurdu. Çin Merkez Bankası da, American Express’in kredi kartı ve takas işlemlerini onayladı.

American Express, dünyanın en büyük pazarı haline gelen Çin’de yerel para birimiyle işlem yapma hakkını alan ilk yabancı şirket oldu.

Çin’in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası, American Express’in Çin ortak girişimi Express (Hangzhou) Teknoloji Hizmetleri A.Ş.’nin takas işlemi lisansı verildiği açıkladı. Ortak girişim tarafından hazırlanan banka kartıyla, takas ağında hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ödeme işlemleri yapılabilecek.

Söz konusu ortak girişim, UnionPay, Tencent (WeChat Pay, QQ Pay dahil) ve Alipay gibi Çin’in önde gelen mobil cüzdan servis sağlayıcılarıyla işbirliği yapıp, American Express kredi kartı kullanıcılarına  WeChat veya Alipay’ın dijital para cüzdanı işlemlerini yapma imkanı sunacak.

İşbirliğini kimler kabul etti?

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Tarım Bankası, Çin Bankası, Çin İnşaat Bankası, iletişim Bankası, Çin Ticaret Bankası, CITIC Bank, Everbright Bankası, Şangay Pudong Kalkınma Bankası, Çin Minsheng Bankası, Huaxia Bankası, Bir Banka Ping, Sanayi Bankası, Çin Guangfa Bankası, Hangzhou Bankası ve Ningbo gibi bankaların yanı sıra, UnionPay, Tencent’in finansal teknolojileri WeChat Pay, QQ Pay ile Alipay gibi mobil cüzdan servis sağlayacıları da  American Express ile işbirliği yapmayı kabul ettiğini açıkladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.