CIIE’ye 3 bini aşkın firma katılacak

China International Import Expo (CIIE-Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın ikincisi 5 Kasım’da Şanghay’da kapılarını ziyaretçilere açıyor. Bu yıl CIIE’ye 150 ülkeden 3 bini aşkın şirketin katılıp ürünlerini sergilemesi bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Ren Hongbin, Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bu yıl fuar katılımcılarına ayrılan yerin 70 metrekareden 90 metrekareye artırıldığını söyledi.

Fortune 500 listesindeki dünyanın en büyük şirketlerinin yarısından fazlasının katılacağı Fuar’ın ziyaretçi sayısının da 500 bini aşması bekleniyor. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı, yabancı şirketlere yeni iş kapıları açıyor. Nitekim geçen yıl fuara katılan 80 ülkeden 2 bin 800’ü aşkın şirket arasında toplamda 57,3 milyar dolarlık anlaşmalar imzalandı.

Türkiye milli katılım organizasyonu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizatörlüğünde düzenlenen fuara geçen ülkemizden 38 firma katıldı. Bu yıl Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na 54 Türk firmasının katılacağı belirtiliyor. CIIE 2019 Türkiye Standından görüntüyü tıklayınız

https://youtu.be/mfL79ZHT_tA

5G cankurtaranlar devrede

Öte yandan Çin’in China Mobile, China Unicom ve China Telecom’dan oluşan üç kamu telekom kuruluşu 5G mobil hizmetlerine başladılar. Bu durum Çinli tüketicilerin ülke çapında ultra-hızlı mobil internet hizmetine erişimini sağlarken, CIIE katılımcılarının da sağlıklarını güvence altına alacak.

Fuar boyunca katılımcıların sağlık güvenliğinin altı adet 5G ile donatılmış cankurtaranla sağlanacağı açıklandı. Cankurtaranların sağlayacağı tıbbi bakımlar, tüm mekânı kapsayan, mobil tıbbi güvenlik platformu oluşturmak için 5G teknolojisini kullanacak.

Platform aracılığıyla doktorlar, hastaların kritik bilgilerini alıp, hastaları kurtarma zamanlarını kısaltacak. Bir operasyon gerekiyorsa zamanında hazırlanmak amacıyla hastaların bilgilerini önceden görecek. Yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle donatılan 5G Cankurtaranlar, yerel hastaneler ve tıp fakültelerinin oluşturduğu tıbbı güvenlik sistemiyle uyumlu hizmet verecek.

CIIE’nin maskotu Panda

CIIE’nin bu yıl Bilim, Teknoloji, Otomotiv, İleri Teknoloji Ekipmanları ve Akıllı Üretim, Tıbbi Ekipmanlar ve Sağlık Ürünleri, Kaliteli Yaşam, Hizmet Ticaretinin yanı sıra Gıda ve Tarım Ürünleri başlıklı yedi teması olacak.

Ev sahibi Çin, fuarla Kuşak ve Yol Girişimi’nin sağladığı genel tartışma ve iş birliği ortamı aracılığıyla ortak büyümenin hayata geçirilmesi amaçlıyor. CIIE’nin ilk logosunun merkezinde dünya bulunan açık mavi bir daire var. Fuarın İngilizce ve Çince adının yanı sıra İngilizce kısaltması açıkça görülüyor.

CIIE’nin maskotu ise Jinbao adında bir dev panda. Jinbao, CIIE’nin Çince kısaltmasının eş seslisi. Bu kelimenin sözlük anlamı CIIE’nin hazinesi ya da hazineleri eve getirmek şeklinde çevrilebilir. Dev pandalar Çin’in ulusal hazinesi ve özgün bir unsuru. Ayrıca neşeli ve inanılmaz derecede sevimli oldukları için geçmişte Çin’in diplomatik temaslarında iyi niyet elçisi rolü üstlendiler. Tüm dünyada insanlar pandalara bayılıyor. Jinbao, üzerinde CIIE logosu bulunan sarı-mavi bir atkı takıyor. Atkının üzerindeki sarı şerit İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nı temsil ediyor, mavi de 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nu. Jinbao’nun elindeki yonca, sadece iyi şans getirmekle kalmıyor, aynı zamanda fuarın düzenlendiği mekân olan Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nin tasarımını yansıtıyor.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.