Çin Ay Araştırma İstasyonu Prototipi İnşa Edecek

Çin’in Ay keşif programı baş tasarımcısı Wu Weiren’e göre, programın dördüncü aşamasında, Çin Ay’da bir bilimsel araştırma istasyonu prototipi inşa etmeyi planlıyor.

(Xinhua) –Wu, Çarşamba günü Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinin Wenchang kentinde sona eren Wenchang Uluslararası Havacılık ve Uzay Forumu’nda yaptığı konuşmada, Ay’ın yörüngesi ve yüzeyinde çalışacak birçok detektörden oluşacak prototipin, Ay’da bilimsel ve teknolojik araştırma yapabilmesinin yanı sıra Ay kaynaklarının keşfi ve kullanımını teknik açıdan sınayabileceğini de belirtti.

Xinhua foto muhabiri Guo Cheng, Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanındaki Uzun Yürüyüş-5 Y5 roketini görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.