Çin, Haziran ayında 5,6 milyon bisiklet ihraç etti

COVID-19 salgını sırasında birçok ülkeden gelen bisiklet talebi, Çin’in ihracatını arttırıyor. Çin Bisiklet Derneği Haziran ayında yıllık yüzde 30,5 artışla 5,6 milyon bisiklet ihraç edildiğini açıkladı.

Alibaba’nın sınır ötesi e-ticaret platformu AliExpress’in verilerine göre, özellikle Avrupa ülkelerine satışlar mayıs ayında katlanarak arttı. Birçok satıcı, satışlarının mart ayından bu yana aylık yüzde 30’dan yüzde 40’a yükseldiğini belirtiyor.

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Foshan Jinmai Trade Co., Ltd.’den He Chong, “Elektrikli bisikletlerimiz Avrupa ve Amerika’da o kadar iyi satılıyor ki, arz talebi karşılayamıyor” diyor. He’ye göre, yurtdışı ortaklarına ek olarak, şirket AliExpress ve Amazon gibi sınır ötesi e-ticaret platformlarında da çevrimiçi satış kanalları açtı. Ortalama olarak, her platform son birkaç ayda 300 ila 600 bisiklet sattı, bu da geçen yılların aynı dönemine göre iki katına çıktı.

Şirket yönetimi, Mayıs ayından bu yana satışlarda daha belirgin bir artışa tanıklık etti. Şirketinin Çin’deki tüm endüstrinin bir mikro kozmosu olduğunu belirten He, buna ek olarak, bazı Çin şehirlerindeki bisiklet ihracatında da önemli bir büyüme yaşandığına dikkat çekti.

Tianjin Gümrüklerinden alınan bilgiye göre, bu yılın Şubat ayından beri ayda ortalama 500 bin bisiklet ihraç edildi. Bu da yüzde 36’lık yükseliş anlamına geliyor. Erenhot Gümrük, ilk altı ayda Çin ile Moğolistan sınırındaki en büyük kara limanı Erenhot Limanı’nın yıllık 2,3 kat artışla 47 bin bisiklet ihraç ettiğini açıkladı.

Çin yapımı bisikletlere yönelik güçlü denizaşırı talep, rekabetçi fiyatlarına da bağlanabilir. He’ye göre, şirketinden bir elektrikli bisikletin fiyatı 1.100 ila 1.300 avro arasında, Avrupa’daki benzer bir yerel üründen yaklaşık 500 ila 700 avro daha ucuz. He “Endüstriyel kümelenmenin avantajları sayesinde, şirketimizin orta-üst düzey elektrikli bisikletleri, rekabetçi fiyatlarıyla denizaşırı müşteriler için iyi bir seçenek” diye ekliyor.

(Kaynak: People’s Daily Online)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.