Çin, internet kullanımında ABD’yi üçe katladı

Abacus ve South China Morning Post, 2018 yılına ilişkin olarak, ABD ve Çin’de internet kullanımı ile mobil ödemelerin nüfusa oranlarını da içeren bir rapor hazırladı. Raporu incelediğimizde, Çin’de henüz nüfusun sadece yüzde 55’inin internet kullanmasına rağmen ABD’yi üçe katladığını görüyoruz.

Rapordan özetlediğim bilgilere göre, ABD’de nüfusun yüzde 89’u internet kullanırken, kullanıcı sayısı 292 milyona ulaşıyor. Çin’de ise sadece nüfusun yarısının internet kullanıyor olmasına karşın kullanıcı sayısı 772 milyon kişiyi buluyor.

ABD’de 226 milyon akıllı telefon kullanıcısı varken, bu rakam Çin’de 717 milyona ulaşıyor. Raporda ABD’de nüfusun yüzde 15’ine denk gelen 48 milyon kişi ödemelerini mobil yaparken, Çin’de nüfusun yüzde 37’ine denk gelen 527 milyon kişi ödemelerini mobil olarak yapıyor. Çin’in 1,4 milyar kişiye ulaşan nüfusu ve ülkede internet, akıllı telefon, mobil internet ve mobil ödemeleri kullanan kişi sayısı her alanda ABD’deki kullanıcının üç katına ulaşıyor.

Teknoloji liderliği Çin’e geçti

Çin’in kendine özgü dinamiklerini bilmeden ülkeyi yorumlamak çoğu kez yanlış sonuçlara yol açıyor. Örneğin bazıları meseleye sadece Google veya YouTube’ın ülkede yasaklı olması açısından bakıyor. Oysa Çin, kullanıcı sayıları açısından bakıldığında dünya devi olma yolunda hızla ilerleyen kendi markalarıyla bu alanda da ‘Varım” diyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse Çin’in arama motoru Baidu’yu günde 70 milyon kişi kullanıyor toplam kullanıcı sayısı da 700 milyon kişiye yaklaştı.  Çin’de YouTube yok ama aynı işi gören Tencent Video’yu kullanan kişi sayısı 604 milyona, iQiyi’yi 584 milyona ve Youku’yu 450 milyona ulaşıyor.

Çin’de WhatsApp, Messenger yok ama kendi anlık mesajlaşma programları WeChat’in kullanıcı sayısı şimdiden 1 milyar kişiyi aşıyor. ABD’de faaliyet gösteren araç paylaşım şirketi Uber’in Çinli rakibi Didi’nin kullanıcı sayısı da 450 milyonu geçti. Çin’de hızla yayılan bisiklet paylaşım imkânı veren Mobike’ın 205 milyon, Ofo’nun ise 200 milyon kullanıcısı var.

Son olarak Çin’in dünya devi haline gelen bazı teknoloji firmalarının piyasa değerlerine baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor: Alibaba 492, Tencent 479, Baidu 87, JD 56, Didi 55 ve NetEase 34 milyar dolar.

Çin teknolojinin her alanında ABD’nin ensesinde

KONU ABD’NİN MARKALARI ÇİN’İN MARKALARI
Arama Motoru Google Baidu
Online Alışveriş Amazon, eBay JD.com,Tmall,Taobao
Online Ödeme Venmo, Paypal, ApplePay Alipay,WeChat Pay
Video Paylaşımı YouTube, Hulu, Netflix iQiyi, Youku,Tencent Video
Müzik Paylaşımı Spotify,Applemusic QQ music,KuGou music, KuWo music
Anlık Mesajlaşma WhatsApp, Messenger,Groupme QQ, WeChat
Sosyal Medya Facebook, Twitter, Intagram Weibo.com, WeChat
Araç Paylaşımı Uber, lyft Didi
Bisiklet Paylaşımı LimeBike Mobike, Ofo
Ev Paylaşımı Airbnb Xiaozhu
Online Rezervasyon Expedia, Booking.com Ctrip
Online Oyun Activsion, Microsoft Studios, Apple NetEase Games, Tencent Games
Arkadaşlık Siteleri Tinder Momo, Tantan


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.