Çin, Marka Değeri Artışında Dünyanın En İyi Ülkesi

Brand Finance China 500 2020’nin en son raporuna göre, Çin, son on yılda dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla marka değeri artışı yakaladı. Söz konusu raporda, Çinli markaların birleşik marka değeri 2010’da 111 milyar dolarken, bu yıl %  1.100’lük artışla 1.4 trilyon dolara yükseldi.

Marka değerinin artışında yakalanan bu rakam, diğer ülkelerde markaların kaydettiği değerin üstünde ve hızlı bir artışa işaret ediyor. örneğin, ABD yüzde 177’lik, Fransa yüzde 143 ve Japonya da yüzde 94’lük bir marda değeri artışı yakaladı.

Küresel görünümün ötesi ve doğrudan yerel Brand Finance China 500 sıralamasına bakıldığında, Çin’in en büyük 100 markasının değeri son on yılda yüzde 751 arttığı görülüyor. Alibaba.com, dünya çapında marka değerinde en büyük artışa sahip.Marka değeri  yüzde 4,029 artışla 18,8 milyar dolara ulaşarak Brand Finance China 500 2020 sıralamasında 22. sırada yer aldı.

Diğer Çinli teknoloji markaları da dünyanın en hızlı büyüyen 10’u arasında yer alıyor; NetEase geçtiğimiz on yılda yüzde 2,995, Tencent (QQ) ise yüzde 2,310 artışla geride kaldı. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, 80 milyar ABD Dolarını aşan marka değeriyle ülkenin en değerli markası olarak üst sıralarda yer alıyor.

ICBC aynı zamanda dünyanın en değerli bankacılık markasıdır. Brand Finance China 500 2020 sıralamasında 79 markayla bankacılık sektörü, ülkenin toplam marka değerinin yüzde 23’ünü oluşturuyor. (Kaynak: Tracy Li / SHINE)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.