Çin ve AB İş Birliği Çok Taraflılığı Güçlendiriyor

Çin Devlet Meclis Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, İtalya, Hollanda, Norveç, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerini ziyaret ediyor.

Wang’ın gezisinin ardından Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Dışişleri Merkezi Komisyonu Ofisi direktörü Yang Jiechi’nin Myanmar, İspanya ve Yunanistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Dünya çapında 23 milyondan fazla Covid-19 vakası var. Bu durum, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü küresel durgunluğa yol açtı. Dünya daha fazla belirsizlik ve istikrarsızlıkla karşı karşıya. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tek taraflılığın peşinde ve hegemonik konumunu korumaya çalışan bir kabadayı tavır sergiliyor. Bu, uluslararası düzeni ciddi şekilde tehlikeye atmakta ve insanlık için zorlu bir anda iş birliğini zayıflatmaktadır.

Bazı Amerikalı politikacılar kendi çıkarları için “yeni bir soğuk savaşı” duyurmaya çalışıyor. Kasıtlı olarak jeopolitik gerilimler yaratılıp dünyayı, ülkelerin temel çıkarlarıyla uyumlu olmayan “ayrıştırmaya” teşvik ediyorlar. Bu koşullar altında Çin, Avrupalı ​​ortaklarıyla iletişimi güçlendirmeye, politikaları koordine etmeye ve küresel zorluklarla birlikte başa çıkmaya fazlasıyla isteklidir. Çin ile Avrupa arasında, iş birliği küresel kalkınma için iyi bir örnek olacak.

Çin, Avrupa entegrasyon sürecini her zaman desteklemiştir ve Avrupa Birliği’nin (AB) birlik ve refah sürdürdüğünü görmekten memnundur. Çin ve Avrupa’nın kurumsal rakipler değil, uzun vadeli kapsamlı stratejik ortaklar olduğu açık olmalıdır. İki büyük güç, pandemi sonrası dünya düzenini inşa etmek ve dünya ekonomisini canlandırmak için birlikte çalışmak zorunda kaldı.

Wang’ın Avrupa ziyaretinin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun son Avrupa gezisi sırasında yaptığı hatalı iddiaları “dezenfekte etmek” anlamına geldiği söylenebilir. Wang’ın ziyareti sadece ABD’nin olumsuz etkilerini etkisiz hale getirmekle ilgili değil, aynı zamanda gelecekte Avrupalı ​​ortaklarla etkili iletişimi teşvik etmeyi de hedefliyor.

Covid-19’a karşı Çin-İtalya iş birliği çokça anlatılan bir hikâye olabilir. Hollanda, Avrupa’nın ekonomik iyileşmesinde özel bir rol oynuyor. Fransa ve Almanya, AB’nin çekirdek ülkeleridir. Wang’ın ziyareti aynı zamanda Berlin’in üzerinde çalışmakta olduğu ve 14 Eylül’de gerçekleşmesi muhtemel Çin-AB video zirvesi için bir hazırlık olarak kabul ediliyor.

KÜRESEL BOYUTTA İYİLEŞME HEDEFİ

Wang’ın ziyaretinin, Covid-19 salgınına yanıt olarak küresel sanayi ve tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmayı ve çok taraflılık ve küreselleşme çağrısında bulunduğunu görülüyor. Çin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Hollanda ile entegrasyonunu geliştirmeye ve Rotterdam Limanı ile Çin limanları arasında hızlı deniz taşımacılığı kanalları açmak için birlikte çalışmaya istekli.

Şu anda Avrupa’nın ABD seçimlerine karşı “izle ve bekle” tavrı var, ancak Biden yönetimi altında da ABD’den pek bir şey beklemiyorlar. Avrupa artık dünya sahnesinin merkezinde olmayacağından endişe duyuyor. Hem Çin hem de Avrupa, yeni soğuk savaşı reddedip ABD hegemonyası uğruna meşru haklarını ve çıkarlarını feda etmeyi reddettikçe stratejik özerkliği vurguluyor ve çıkarları bir noktada birleşiyor.

Bu yıl, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıl dönümü nedeniyle Çin-Avrupa ilişkileri açısından önemli bir yıl. Her iki taraf da bu yılın sonuna kadar Çin-AB yatırım anlaşması için müzakereleri sonuçlandırmak için çalışacak. Ekonomi ve ticaret, iklim değişikliği, yeşil kalkınma, dijital ekonomi ve salgın mücadele konularında diyalogları ve iş birliğini derinleştirecekler. Ayrıca 17 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin Çin ile (17 + 1) zirvesi ve Çin-AB zirvesi ile diyalog için daha birçok kanalı söz konusu. (Kaynak: Global Times )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.