Çin’e “hazır’ olmak isteyenlere online eğitim!

Türk-Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, kurum ve kuruluşlara altı haftalık online eğitim “China Ready & Accredited” programına katılmalarını öneriyor.

Dünyanın ikinci ekonomisi haline gelen Çin’de eski zamanlarda halkı güvenli ortama yönlendirmek adına dükkanlarda kırmızı fenerler kullanılıyordu. Günümüzde kırmızı fenerlerin yerini China Ready & Accredited logosunun aldığı belirtiliyor. Türkiye’nin ilk ve tek ekonomi gazetesi DÜNYA’nın haberine göre, söz konusu logonun, Çinli tüketicilere ‘burada güvenebileceği ürünlerin yanı sıra, beni anlayan, kendi dilimde hizmet verecek birileri var’anlamına geldiği belirtiliyor.

Çin’e mal, hizmet satmak veya Çinli tüketiciye hitap etmek isteyen kişi ve kurumların loguyu alabilmesi için altı haftalık online eğitim programına katılıp, sertifika almaları gerekiyor. Uzmanlar, progamın bir yandan Çin halkının güvenebilecekleri ürün ve hizmetleri tanımlamalarına yardımcı olurken, öbür yandan yabancı girişimcilerin de Çinlileri ve kültürlerini doğru anlamalarını hedeflediğine dikkat çekiyor.

Web sitesi Çin’de olmalı

Türk-Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, Çin pazarına açılıp burada başarıyı yakalamak isteyen girişimcilerin şirketlerinden birisini online eğitim programına katılmasını sağlayıp, “China Ready & Accredited” belgesi almaları gerektiğini söylüyor. Online eğitim programının iş ortakları arasında çeşitli üniversitelerin yanı sıra, dünyada 4 milyarı aşkın karta sahip olan UnionPay, Xinhua Haber Ajansı, Jin Jiang International, Kaplan, Global Blue, BM Dünya Turizm Örgütü, PATA ve Çin Ulusal Turizm Yönetimi gibi kurum ve kuruluşların olduğunu belirten Karslı “Girişimcilerimiz de söz konusu belgeyi almak için çalışmalara başlamalı” diyor.

Kurum ve kuruluşlara Çince bir web sitesi kurup bunun server’ını Çin’e taşımalarını öneren Karslı bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Sitelerinin yayınını Çin’den yaparlarsa, ürün ve hizmetlerini Çinli tüketiciye kesintisiz olarak tanıtabilir hale gelirler. Çinli tüketicilerin sitelerine erişememe durumunu sıfıra indirirler. Çin pazarına açılmanın diğer bir yolu da ülkede yoğun olarak kullanılan sosyal medya hesabı WeChat’te kurumsal bir hesap açmaktan geçiyor. Bunun için Çinli firmalarla işbirliği halinde olan şirketlerden danışmanlık almakta yarar var.”

Paris Lido örneği

Paris’in ünlü gösteri merkezi Lido’nun Çinli turistlere dijital ortamda ve RMB olarak bilet satın alma imkanı sunan WeChat Mini Programı uygulamasınını başlattığını hatırlatan Karslı, sözlerini şöyle noktalıyor: “Nielsen araştırmaları Çinli gezginlerin yüzde 93’nün ödemelerini mobil uygulamalarla yaptığını ortaya koyuyor. Bu noktadan hareket eden Lido yönetimi, BNP Paribas’la işbirliği halinde Çinli turistlere biletleri WeChat Pay üzerinden online satın alma imkanı sundu. Türkiye’de de turizm sektörü temsilcilerinin, ödeme sistemlerini WeChat Pay ve Alipay ile bütünleştirecek adımları atmasında yarar var.” Kaynak: Dünya GazetesiYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.