Çin’in Duty Free pazarı 24 milyar dolara ulaşacak

Yatırım bankası Morgan Stanley uzmanları, Çin’in hızla büyüyen vergiden muaf gümrüksüz alışveriş (Duty Free) pazarını araştırdı. Pazarın 2025’e kadar yıllık yüzde 22’lik artışla 24 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin’deki varlıklarını güçlendirmek isteyen dünyanın önde gelen perakende markaları gözlerini hızla büyüyen bu pazara çevirdi. Yatırım bankası Morgan Stanley uzmanlarına göre, Çin hükümetinin desteklediği politikalardan dolayı, ülkenin büyüyen gümrüksüz pazarı ezberleri bozacağa benziyor.

Bankanın analistlerinden Hildy Ling ve Edouard Aubin’in konuyla ilgili hazırladığı rapora göre, Çin’de gümrüksüz alışveriş pazarı 2025’e kadar yıllık yüzde 22’lik artışla 24 milyar dolara ulaşacak. Rapordan çıkan sonuç, Bain & Co.’nun Çin’in lüks harcamalarına ilişkin daha önce açıkladığı rakamların aşılacağına işaret ediyor. Nitekim o çalışmada pazarın 2025’e kadar yüzde 6’dan yüzde 13’e çıkacağı öngörülmüştü.

Çinli tüketicilerin gümrüksüz eşya alım taleplerinin artmasına karşın,  Çin’de Duty Free pazarının hala tam olarak gelişmediği belirtiliyor. Morgan Stanley’nin istatistiklerine göre, Çinli tüketiciler 2018’de küresel gümrüksüz satışlarının üçte birini oluştururken, Çin, küresel gümrüksüz pazarın sadece yüzde sekizini temsil ediyor. Uzmanlar, perakende sektörünün önde gelen lüks markalarının Çin’in henüz kullanılmayan gücünün farkına yeni varmasından dolayı ülkede bu alanın hızla büyüyeceğini ileri sürüyor.

Vergi iadesi kolaylaştı

Araştırmalara göre Çinli tüketicilerin yüzde 20’si havalimanlarındaki Duty Free mağazalarından alışverişi tercih ediyor. Bunun farkında olan havalimanı yöneticileri, havaalanlarını farklı alışveriş deneyimi sunacak şekilde tasarlamaya başladı. Güzellik pop-up istasyonları, şelaleler, eğlence alanlarına ek olarak Alipay ve WeChat Pay mobil ödeme noktaları da oluşturularak, havaalanları Çinli tüketiciler için birer cazibe merkezi haline getiriliyor.

Çinli tüketicilere sunulan WeChat Pay üzerinden ödeme kolaylığının yanı sıra yine bir WeChat ürünü olan  “Wetaxrefund” adındaki diğer mini programı aracılığıyla da başka kolaylıklar sunuluyor. Söz konusu uygulama sayesinde Çinli tüketiciler, gümrüksüz alışverişin geri ödemesini kolayca alabiliyor. Duty Free’den aldığı ürünün ödemesini WeChat Pay”le yapan Çinli tüketici, Wetaxrefund’tan hesabına doğrudan gönderilen vergi iadesini sorunsuz şekilde geri alabiliyor. Hali hazırda  85 uluslararası havaalanında WeChat’in sunduğu acil vergi iadesi “Wetaxrefund” hizmetinin devrede olduğu belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.