Çinli mini programların sayısı 5.5 milyonu aştı

COVID-19 salgını sırasında ortaya çıkan ihtiyaçları karşılama yetenekleri mini programlara olan ilgiyi artırdı. Günümüzde Çin’de teletıp, çevrimiçi eğitim ve perakende gibi çeşitli sektörlerde kullanılan mini program sayısı 5.5 milyonu aştı.

Bu mini programların 2020’deki günlük aktif kullanıcı sayısı da 440 milyonu aşıyor. Çin’deki mini programlarda gerçekleşen işlemlerin toplam değerinin yıl sonuna kadar 2 trilyon yuan’ı (yaklaşık 287,8 milyar $) aşması bekleniyor.

Mini programlar, insanların fatura ödemeden çevrimiçi alışverişe kadar çeşitli temel ihtiyaçlarının tümünü karşılayabiliyor. İlk mini program 9 Ocak 2017’de sosyal medya platformu WeChat’te yayınlandı. Şimdi Çin’de, hizmet odaklı e-ticaret devi WeChat, dünyanın önde gelen mobil ödeme platformu Alipay, teknoloji de dahil olmak üzere 11 mini program platformu var.

Veri analiz şirketi iiMedia Research’e göre, Çin’de 2017’de 580 bin mini program vardı ve rakamın 2020’de 14 milyonu kullanıcı sayısının ise 850 milyonu aşması bekleniyor.

Alipay’in dijital platformunda şimdiye kadar her ay 600 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan toplam 1,7 milyon mini program bulunuyor. Bu yılın ilk yarısında çevrimiçi mini programların geliştirilmesine ilişkin yakın tarihli bir rapora göre, WeChat platformundaki mini programların sayısı 3,2 milyonu aştı ve aylık 730 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.

Şirketlerin satışlarını arttırıyor

Alipay’de bir sütlü çay markasının başlattığı mini program, piyasaya sürülmesinden sonraki iki ay içinde 8 milyondan fazla ziyaret edilirken, markanın Alipay platformundaki ticari işlemlerinin değeri 50 kat arttı.

Kullanıcılara taşıma hizmetleri sağlayan bir başka mini program, Alipay’deki mini programda her ay taşıma hizmetleri için 10.000’den fazla sorgulama yapıldığını ve bu kişilerin yüzde 30’unun sonunda şirketi hizmetleri için işe aldığını tespit etti.

Çinli bir atıştırmalık gıda perakende markası olan Li Shang Huang, mini programıyla kupon sağlayarak 20 gün içinde 20 bini aşkın kişiyi çevrimdışı mağazalarına çekmeyi başardı. Mini programlar, insanlar bir mini programın kodunu tarayarak veya mevcut uygulamalarıyla programı arayarak açabildikleri için çok daha kullanışlı bir alternatif sunuyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Alipay’in operatörü Ant Financial Services Group, Alipay’i açık dijital yaşam tarzı platformuna yükselteceğini duyurdu. Platform, hizmet sektöründeki 40 milyon işletmenin önümüzdeki üç yıl içinde dijital dönüşümü gerçekleştirmesine yardımcı olmak için 50 bin hizmet sağlayıcıyla çalışacağını ortaya koydu.

Uzmanlara göre Çin, perakende ve imalat sektörünün yanı sıra, kentlerin  yönetiminde de dijital dönüşüme tanık oldu. Önümüzdeki yıllarda büyük dijital dönüşümü deneyimleyecek kilit sektör ise hizmet sektörü olacak.

(Kaynak: People’s Daily Online )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.