Çinli müşteriler, Starbucks’a cep telefonuyla sipariş verebilecek

ABD Seattle merkezli Starbucks, Çin’deki müşterilerine “Starbucks Now” uygulamasıyla Alibaba platformu üzerinden cep telefonuyla sipariş verme imkânı sundu.

Reuters’in haberine göre, Çinli müşterilere cep telefonuyla sipariş verme imkânı sunan “Starbucks Now” uygulaması, Koubei, Alipay ve dijital ödeme uygulaması gibi diğer yerel hizmetleri de içeren dört Alibaba platformunda olacak.

Starbucks ile Alibaba Group yönetimi online ödeme konusunda iş birliği anlaşmasını iki yıl önce imzalamıştı. Şirket yöneticileri dün aralarındaki ortaklığı genişletmeye karar verdiklerini açıkladı.

Alibaba Group Başkan Yardımcısı Toby Xu Benzinga “Bu ortaklık sayesinde, Starbucks’ın sürekli gelişen müşteri taleplerini karşılayıp, uzun vadeli değer yaratarak Çin genelinde dijital hizmetlerimizi genişletmeye devam edeceğiz” dedi.

Anlaşmanın Çin ve ABD arasında devam eden ticaret savaşları döneminde açıklanmasının, birçok ABD’li şirket yöneticisinin yaşanan gerilimlere rağmen, Çin’de yeniden büyüme umutlarını artırdığı belirtiliyor.

Starbucks yönetimi, COVID-19’dan dolayı uzun süre kapalı tuttukları Çin’deki kafelerinin yüzde 99’unu haziran ayında yeniden hizmete açtı. Şirket yönetimi, üçüncü çeyrekteki kayıplarının 3,2 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Çin Halk Bankası (PBOC) bu yılın başında, aralarında Starbucks, Subway ve McDonald’s’ın da olduğu 19 işletmede dijital yuan uygulamasının pilot programını başlattı.

Çin Halk Bankası’nın dijital para birimi (CBDC) ve dijital para birimi elektronik ödemesi (DCEP) ile Beijing’in güneyinde inşa edilen Xiong’an New Area’da denendi. Böylece Çin, dijital parayı ilk deneyen ülke oldu.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.