Çinliler Mado’yu çok sevdi

Geçen hafta Çin’in Şanghay kentinde ikincisi düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) gerçekleştirilen “Türk lezzetleri” temalı bir etkinlik büyük ilgi gördü. Fuar esnasında ziyaretçiler, kendilerine sunulan Türk gıda ürünleri için kuyruklar oluşturdu. Bu kuyruklardan en büyüğü de Mado Dondurma standının önündeydi.

Mado’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, geleneksel tarza uygun olarak tasarlanan standta eline satırı alarak tezgahın başına geçip, dondurma dağıttı. Mado’nun Çin’deki master franchise’ı üstlenen Nevzat ve Özcan Sezer kardeşler de bir yandan fotoğraf çekip, öbür yandan kalabalığı organize ettiler.

Fuarda Türkiye’nin özellikle tarımsal ürünleri büyük ilgi gördü. “Türk lezzetleri” temalı bir etkinlik düzenlenerek tarımsal ürünlerin tadımı sağlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi de bu yıl ayrı bir stant açarak, sebze ve kuruyemiş gibi gıda ürünlerinin işlenmesinde gelinen modern seviyeyi sergiledi. CIIE’nin geçen yılki ilk buluşmasında, Türk şirketler ile Çinli firmalar arasında 4 milyar 300 milyon yuan (yaklaşık 700 milyon ABD doları) değerinde işbirliği anlaşmaları imzalanmıştı.

 

Bu yılki fuara Türkiye’den 54 firma katıldı.  Fuarın Milli Katılım Organizasyonu’nu organize eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister,  Çin’in önümüzdeki 5 yıl için  10 trilyon dolarlık ithalat hedeflediğini ve Türk firmaları olarak alacakları payı büyüteceklerini söylüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) verilerine göre, Çin’e, 2019 yılının Ocak – Ekim döneminde Türkiye’den gıda ihracatı yüzde 86’lık artışla 110 milyon dolardan, 205 milyon dolara çıktı. Türk ihracatçıları, Çin’e 2023 yılına kadar 1 milyar dolarlık gıda ürünleri ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.